Další příběh ze života pacienta potřebující lék. Nejde o to, že pacientka nedostala svůj lék, ale v tomto případě byl lék moc drahý. Přesněji, menší lékárna v Ústí nad Labem požadovala vyšší doplatek než nemocniční lékárna v IKEMu. Přemýšlíte proč? Čtěte dál.

Lékárna/ilustrační foto

Nevím přesně, kolik je lékáren v Ústí nad Labem, ale odhaduji, že nejméně dvacet. A to nepočítám ústavní lékárnu v krajské nemocnici. Nevím také, kolik lékáren paní obešla nebo zda se také zastavila v té nemocniční. A hádám, že tam by jí lék nabídli s menším doplatkem než v lékárnách v okolí. Velké lékárny mají léky levnější. Stejně jako supermarket je levnější než večerka na rohu.

Překvapuje vás, že léky mají různou cenu/doplatek v různých lékárnách? Mě nikoliv. Ony třeba banány nestojí stejně ve všech obchodech. A u různých čerpacích stanic netankujeme benzín za stejnou cenu. Velké supermarkety nakupují za nižší cenu, protože jsou velkými odběrateli. Provozovatelé některých čerpacích stanic si zase přirážejí menší marži k pohonným hmotám.

A v lékárnách to nemůže být jinak. Buď jsou velkými odběrateli nebo si neuplatní celou zákonnou marži. A musí mezi sebou soupeřit o zákazníky – nejde však jen o léky na předpis, ale i ty volně prodejné nebo potravinové doplňky. A to se ne všem líbí.

V nedávném pořadu paní Jílkové plédoval prezident lékárnické komory za jednotné doplatky ve všech lékárnách. Inu, to by bylo dobré řešení … na podpal v kamnech! Elegantně by zajistilo byznys všem lékárníkům stejně. Malým i velkým. A bez snahy, aktivity nebo čeho jiného chcete. Jen ten pacient by ostrouhal.

Ony totiž by ty jednotné doplatky samozřejmě zcela jistě skončily na horní hranici zákonné marže. Proč? No protože jinak by nemělo smysl, aby se za to bojovalo! V tuto chvíli jdou některé lékárny pod tuto hranici a prospěch z toho má pacient.

Léky nejsou jako zmiňované banány nebo benzín, jejich cena je zastropovaná. Nemohou stát víc, než je povolená prodejní cena. Předražené léky tedy lidé nekupují, jen někde dostanou slevu na úkor marže lékárny. A to je fér. Jednotné ceny všude fér nejsou – výhodné by byly akorát pro lékárny.

5.1.2017

autor:


Další články

Na přehled všech komentářů