Členové Asociace velkodistributorů léčiv (AVEL) vyzývají Ministerstvo zdravotnictví ČR k rychlému řešení kritické situace kolem neuhrazených pohledávek po splatnosti za dodaná léčiva do jím zřizovaných nemocnic a zdravotnických zařízení. Závazky po splatnosti přesáhly již více než jednu miliardu korun a každý měsíc narůstají.

Léky/ilustrační foto

Naší nejdůležitější prioritou je zajištění plynulých dodávek léků pacientům. Proto nás mrzí a překvapuje zároveň, že ministerstvo jako zřizovatel mnoha nemocnic nepřistupuje k tomuto dlouhodobému problému dostatečně zodpovědně. Neutěšený stav pohledávek po splatnosti neřeší či není ochotno rychle řešit. Přitom i pro ministerstvo by měla být na prvním místě péče o pacienta.

AVEL upozorňuje ministerstvo na narůstající dluh po splatnosti za léčivé přípravky dodané do jeho přímo řízených organizací již od loňského listopadu. Navzdory několika oficiálním žádostem i projevené vstřícnosti ze strany AVEL tento stav společně řešit, neobdržela asociace od ministerstva stále jasné garance kdy a zda vůbec se tak stane.

Od ministra zdravotnictví jsme se zatím dočkali jen obecné odpovědi s tím, že závažnost současné situace vnímá. Finanční situace nemocnic by se podle vyjádření ministra mohla zlepšit až v roce 2020, kdy prý budou tyto instituce schopny zajistit postupné splácení svých závazků vůči členům AVEL. Takovou odpověď ale nepovažujeme za dostatečnou. Naši členové musí také jednat s péčí řádného hospodáře, a proto trváme na rychlém a zásadním vyřešení situace.

V současné době jsme svědky diskusí o budoucím financování zdravotnictví. Ministr zdravotnictví chce, aby po masivním zvýšení platů v minulých letech nemocnice investovaly především do nových technologií, odboráři naopak požadují další zvýšení platů. O placení starých dluhů se nemluví vůbec. Takový stav je však naprosto neudržitelný

Nechceme řešení tohoto problému eskalovat mimo rámec českého zdravotnictví. Pokud však neuvidíme ze strany ministerstva jasné náznaky řešení v blízké budoucnosti, byli bychom v souladu se zákonem o hospodářské soutěži nuceni přikročit k důraznějším krokům v rámci českého právního řádu.

Tomáš Votruba, výkonný ředitel AVEL (Asociace velkodistributorů léčiv)

26.8.2019

autor:


Další články

Na přehled všech komentářů