Nová léčba diabetu míří na ledviny. Již od srpna mají čeští diabetici možnost dostat u svého odborného lékaře lék, který pomáhá udržovat hladinu cukru v krvi v optimálních hodnotách, ale navíc i snižovat krevní tlak a udržovat váhu.

Ilustrační foto

Cukrovka (diabetes mellitus) je souhrnný název pro několik různých onemocnění. Všechna tato onemocnění se projevují zvýšenou hladinou cukru v krvi (hyperglykémií). Všechny typy diabetu jsou způsobeny nedostatečným působením hormonu inzulinu v cílových buňkách. Sníží se transport cukru do buněk, které tak trpí nedostatkem energie, a proto se zvyšuje uvolňování cukru z jater.

Proč nová léčba míří na ledviny? Je to proto, že lék, které patří do skupiny gliflozinů, podporuje vylučování nadbytečného cukru ledvinami do moči. Spolu s cukrem se ale vyplavují také kalorie a některé ionty (sodíku). Díky tomu, se diabetikům nejen lépe udržuje hmotnost (pochopitelně při dodržování stravovacího režimu), ale také se jim snižuje krevní tlak. „Pacienti, léčeni acute; tímto lékem by ale měli více pít, právě díky zvýšenému vylučování cukru ledvinami. Lék také není vhodný pro diabetiky, kteří mají nemocné právě ledviny“, připomněl prof. Kvapil, předseda Diabetologické asociace ČR na dnešním jednání na téma diabetu.

V ČR je 800 000 diabetiků a jejich počet radikálně roste. Každý den je diagnostikováno 150 nových nemocných. Více než 100 600 diabetiků v České republice má postižení zraku a 2 200 trpí slepotou. Výskyt infarktu myokardu je u diabetiků až pětinásobně vyšší než v běžné populaci. Přes 97 100 českých diabetiků má chronické postižení ledvin, více než 40 000 trpí syndromem diabetické nohy a více než 10 000 muselo podstoupit amputaci dolní končetiny. Diabet se právem nazývá „epidemií 21. století“. Pokud by počet diabetiků přibýval podobným tempem jako doposud, bude v roce 2035 postižen tímto onemocněním každý 10. člověk v ČR, a to bez ohledu na věk.

Prevence vzniku diabetu je do určité míry možná. Jako je tomu i u řady dalších onemocnění, diabetu můžeme předejít zdravou výživou, udržováním normální tělesné hmotnosti a dostatkem pohybové aktivity. Jestliže se přes veškerou snahu projeví u pacienta diabetes, je nezbytné zodpovědně spolupracovat s ošetřujícím lékařem a dodržovat jeho pokyny a rady. Tímto způsobem se dá spolehlivě předejít vzniku a vývoji diabetických komplikací.

Na druhou stranu, při nedodržování lékařem stanovených pravidel hrozí zrychlení procesu aterosklerózy a vznik závažných chorob srdce a cév, zvýšený výskyt infekčních chorob v důsledku snížení obranyschopnosti, poškození nervů v celém těle, diabetická neuropatie a další výše uvedené zdravotní obtíže.

27.11.2014

autor:


Další články

Na přehled všech komentářů