Profesor Rostislav Vyzula působí jako přednosta Kliniky komplexní onkologické péče Masarykova onkologického ústavu v Brně. V roce 2013 byl poprvé zvolen do poslanecké sněmovny, kde zasedá doposud. Zeptali jsme se jej, jak hodnotí působení ex-ministra Adama Vojtěcha a co říká na nového ministra zdravotnictví:

Ministr Vojtěch měl nesporně pozitivní vliv na nastartování řady změn ve zdravotnictví a na samotném Ministerstvu. Měl zájem o zreformování zdravotního pojištění, spravedlivém financování zdravotní péče formou DRG a podporoval elektronizaci ve zdravotnictví. Tohle vše a mnohem více potřebuje naše zdravotnictví jako sůl. Změn ve zdravotnictví by bylo třeba více, ale na to nemá žádný ministr dostatek času. 

Kdyby nebylo paniky kolem onemocnění coronavirem SARS-2, tak by se mu jistě podařilo aspoň některé plány reformy dotáhnout do konce. Situace kolem novodobé tzv. pandemie by však neustál žádný ministr zdravotnictví. Názory ve společnosti i odborné jsou příliš rozporuplné, media rovněž sehrála svoji roli a tlak na něj byl obrovský. Navzdory svému mládí se takový tlak nedal ustát a dříve nebo později by odstoupil. Jsem přesvědčen, že šlo jen o politickou dohodu, jak dlouho ve funkci zůstane.

Nový ministr zdravotnictví profesor Prymula je jak odborník v problematice epidemiologie, tak má opravdu široké zkušenosti se státní správou. Zná dobře úskalí péče o velkou Fakultní nemocnici, tak chod na ministerstvu a to jsou devízy, které ho katapultovaly do ministerského křesla. Těžko by se hledal jiný kapitán lodi pro současné hurikánem sužované moře. Nebude potřebovat a nebude podléhat četným rádcům, kteří prosazují mnohdy jen lobbistické zájmy a bude moci uklidnit i rozpolcenou odbornou společnost. 

Dnes je každý epidemiologem, jako v době mistrovství světa ve fotbale je každý trenérem nebo kapitánem národního fotbalového mužstva. To vůbec nevadí, ale někdo musí rozhodnout s plnou váhou odpovědnosti a tím profesor Prymula nesporně je. Věřím, že se mu podaří dotáhnout DRG systém a i elektronizace ve zdravotnictví. Naši pacienti oceňují první vymoženosti e-receptu, ale to je jen malá část, která na elektronizaci čeká.

29.9.2020

autor: Prof. MUDr. Rostislav Vyzula, CSc., poslanec, přednosta Kliniky komplexní onkologické péče Masarykova onkologického ústavu v Brně


Další články

Na přehled všech komentářů