V Česku trpí diabetem 2. typu přibližně milion lidí. Po Vánocích se často setkávám s tím, že i disciplinovaní pacienti mají mnohem horší hodnoty glykovaného hemoglobinu než v průběhu roku. I za těch pár dní u nich dochází k nárůstu hmotnosti. Může za to nejen energeticky bohaté stravování, ale i častější vysedávání a menší dávky pohybu. Svým pacientům radím nestresovat se striktním odpíráním toho, co mají rádi, a raději se držet následujících tipů.

1. Dobrého pomálu

Kromě toho, že zakázané ovoce nejvíce chutná, vedou zákazy také k vyššímu stresu. Stres obecně vyvolá produkci stresových hormonů, jako je adrenalin a další, a ty jdou proti inzulinu, který má za úkol hladinu cukru v krvi snižovat. Pokud tedy máte rádi kapra v trojobalu, nenahrazujte ho jinou variantou. Jednou za rok si diabetici mohou takové jídlo dopřát. Při finální úpravě doporučuji odsát přebytečný tuk pomocí papírových ubrousků a servírovat kapra v menších porcích.

2. „Zdravé cukroví“ může být zrádné

Ani cukroví, kde bílý cukr nahrazují umělá sladidla, není zcela neškodné. I když v něm bude namísto bílé mouky celozrnná a máslo nahrazeno rostlinným tukem, stále půjde o energeticky vydatnou lahůdku. Setkávám se s tím, že lidé mají pocit, že takového cukroví mohou sníst neomezené množství. Tak to ale není. Také zde je potřeba hlídat celkový energetický příjem. Zároveň je třeba mít na paměti, že cukroví s umělými sladidly není vhodné pro děti.

3. Zvolte si své favority

Ačkoli tradice velí napéct devatero druhů cukroví, vánoční atmosféře nijak neuškodí, když zůstanete u jednoho nebo u dvou. Čím více druhů váš vánoční talíř bude nabízet, tím silnější musí být vaše vůle, abyste neměli chuť ochutnat od každého alespoň jeden kousek. 

4. Když alkohol, tak víno

Alkohol je dobře koncentrovaný zdroj energie. Když si dáte 3 piva, dostanete do sebe přibližně 2500 kilojoulů, což je téměř třetina vašeho doporučeného denního příjmu. Pro diabetika proto alkohol není vhodný vůbec. Asi nejmenší škodu napáchá malé množství suchého bílého vína prokládané většími dávkami vody. Cílem prokládání vína vodou je vypít alkoholu co nejméně. Variantou je také vinný střik, který ale nemusí vyhovovat každému.

5. Sladké doplňte bílkovinou

Kvalitní bílkovina, jako je například tvaroh nebo jogurt, dokáže lépe zasytit. Dochází díky ní k pomalejšímu vstřebávání sacharidů, což znamená, že se pomaleji zvedá hladina glykemie v krvi, a to je u diabetiků žádoucí. Výrazně se tak sníží riziko, že vás za chvíli popadne neovladatelná chuť na další sladké sousto.

6. Dopřejte si pravidelnou dávku dobré nálady

Pohyb by měl být podle lékařů nedílnou součástí života každého diabetika. Pomáhá totiž kompenzovat vyšší přísun energie. Vhodný je jakýkoli aerobní pohyb přizpůsobený věku pacienta. Ideální jsou proto delší procházky svižným tempem. Výhodou pohybu na čerstvém vzduchu je také to, že se po něm do těla vyplavuje hormon endorfin, který navozuje pocit dobré nálady. To je ve vánočním stresu více než žádoucí.

7. Dodržujte svůj režim

Pravidelná strava, dostatečný pitný režim, užívání léků v konkrétní čas, počítání kalorií a průběžné měření – to vše by mělo u diabetiků fungovat v době vánočních svátků stejně jako kdykoli jindy. Jedině tak je možné mít nemoc pod kontrolou a co možná nejvíc oddálit zdravotní dopady, které cukrovka na lidský organismus může mít. Jde například o onemocnění ledvin, očí nebo diabetickou nohu. 

5.12.2022

autor: MUDr. Šárka Svobodová, Ph.D., internistka z Obezitologického centra – XXL Všeobecné fakultní nemocnice v Praze


Další články

Na přehled všech komentářů