Diskuze o odvolání generálního ředitele VoZP Karla Šteina nejsou novinkou. Po zítřejším zasedání 23. září velmi pravděpodobně ve funkci dál zůstane, jelikož je správní rada paralyzovaná. U některých členů z armády je zpochybňován mandát, zástupci ministerstva zdravotnictví zase dostali instrukci shora na zasedání nejít. Možná jako naschvál hnutí ANO, které kontroluje ministerstvo obrany a jehož šéf Babiš rád ministru zdravotnictví Němečkovi mluví do resortu.

Policejní vyšetřování – korupce v pojišťovně?

Karel Štein je podezřelý z korupce a vyvádění peněz z pojišťovny skrz předražené a fiktivní kulturní akce. Ačkoliv oslovení členové správní rady ctí presumpci nevinny, stejně jako my, není to právě dobrá vizitka. Ředitelé, manažeři i politici končili za mnohem méně závažné „prohřešky“ nebo podezření.

I to bude stát za snahou pojišťovnu reorganizovat a postavit znovu na nohy. Když současný generální ředitel nastupoval, měl údajně za úkol pojišťovnu dovést se sloučení se Zdravotní pojišťovnou ministerstva vnitra. Z plánu záhy sice sešlo zejména díky krokům právě ředitele Šteina, ale současná situace může znovu nápad oprášit a vrátit do hry.

Nucená správa pojišťovny?

Zdravotnický deník přinesl zprávu o chystaném uvalení nucené správy. I my jsme takovou informaci z okolí ministra zdravotnictví dostali, ale záměrně jsme ji dál nepublikovali. Pro uvalení nucené správy je nutné splnit zákonné náležitosti, které splněny nejsou. Jde zejména o ekonomickou kondici pojišťovny, ta je nyní díky růstu ekonomiky velmi dobrá nejen u zdravotních pojišťoven. Na tom se ostatně shodují i oslovení členové správní rady – nikdo nevidí jediný důvod k takovému kroku.

Ukazuje to ale na nespokojenost ministerstva zdravotnictví s vedením VoZP a překážkou pro rychlé řešení jsou tak pravděpodobně dlouhotrvající spory mezi ministrem zdravotnictví a financí. Rukojmí jsou ale bohužel pojištěnci. Kolik jich asi díky turbulencím v aktuálním přestupním termínu ke konci září odejde?

22.9.2016

autor: Martin Černý


Další články

Na přehled všech komentářů