Je zajímavé sledovat, jak se vyvíjí systém zdravotního pojištění v USA. Sami si zakládají na velké problémy, ale paradoxně bychom se od nich mohli hodně přiučit. Respektive se inspirovat. Můj názor je pojištění zlevnit a umožnit lidem se skutečně pojistit, ne jen odvádět daň.


Americký prezident Obama slíbil ve své kampani před čtyřmi lety reformu zdravotnictví. Slibem nezarmoutil, ale narazil při plnění. Ve finále uspěl, když ho v červnu t.r. podržel Nejvyšší soud. Podařila se mu změna systému, o které se v USA mluvilo posledních 100 let.  Díky dlouhé diskusi a tlaku opozice bylo nutná celá řada kompromisů, což vedlo k tomu, že výsledný systém je dost složitý. Hlavní změna tkví v tom, že si lidé zdravotní pojištění pořizovat musí (dosud bylo dobrovolné, ale také pro mnohé nedostupné). Kvůli tomu není také moc oblíbený – říká lidem, co mají dělat,  a to není zejména ve svobodných spojených státech populární. Na druhé straně i určil pojišťovnám, za jakých podmínek musí pojištění nabízet. Ze systému velmi tržního přistupuje k regulaci. Definuje standard, dalo by se říct a tzv. „nadstandard“ nechá dál na trhu. Jen tak mimochodem, dlouhodobě je v USA nepojištěno zhruba 15 % obyvatel, což reprezentuje asi 45 mil. Američanů.

Největší změna pro Američany ale je, že pojišťovny nebudou moct klienty odmítat. Což je pro pojišťovny nové riziko, protože jim přibude spousta klientů, kteří jsou z jejich pohledu rizikoví a které by tudíž normálně nepojistily. Pozor, to je velká změna! Nám přijde automatické, že pojišťovna musí pojistit. V USA ale bylo celkem běžné, že např. člověka s historií rakoviny pojišťovna prostě odmítla. Protože pro ní byl do budoucna hrozbou.
Pojišťovny ale zároveň, jelikož je pojištění povinné, získají i velké množství „mladších a zdravějších“, kteří nyní mnohdy v USA pojištění nejsou. A ti vlastně přispívají svou pojistkou více, než skutečně čerpají. A tak se pojišťovnám, což je princip jakéhokoliv pojištění, pokryjí ztráty z ze „starších a nemocnějších“ pojištěnců.
A co se stane, když si pojištění někdo nezařídí? Zaplatí pokutu státu ve formě daně. Ono celé pojištění se nápadně podobá dani. Ovšem pouze zdánlivě. Do čtyřnásobku hranice chudoby (pro čtyřčlennou rodinu cca 40 tis. Kč měsíčně) stát bude zdravotní pojištění dotovat. Čtyřčlenná rodina s příjmem 40 tis. Kč měsíčně by zaplatila max. 800 Kč měsíčně za pojištění. Podpora končí na hranici 160 tis Kč měsíčně, kdy rodina měsíčně zaplatí cca 15 tis Kč. Zpět k té pokutě, ta bude nižší, než „povinné pojištění“. Bude cca 1 200 Kč měsíčně, respektive 2,5 % příjmu.
Na začátku jsem psal o tom, že celý nový systém je dost nepřehledný. A jak to tak bývá, výsledkem je mnoho kliček, kterými jde systém obejít. A jedna z nich je právě institut „nízké pokuty“. Spousta lidí prostě bude raději platit pokutu a až bude potřebovat, koupí si standardní pojistku. Takže oni ušetří ale systém bude tratit a je otázka jak efektivně bude fungovat.
  
Na závěr si dovolím rámcové srovnání s naším systémem. My jsme druhý extrém. U nás není žádný parametr, který by umožňoval použít slovo pojištění. Nemáme významnou spoluúčast, žádné skutečné benefity či slevy za „dobrou historii“… U nás je tzv. zdravotní pojištění  čistokrevná daň, a to je jeden z důvodů proč zdravotnický systém v ČR finančně kolabuje. Ačkoli se objevují první vlaštovky změny, např. možnost si legálně připlatit za nadstandard, postupuje reforma velmi pomalu a často je zaplevelována nesmysly a protichůdnými návrhy.
Můj názor je:
      snižme částku, kterou lidé musí povinně platit formou daně
      jasně definujme, co je standard (např. léčba nemocí, proti kterým člověk nemá šanci se chránit třeba zdravým životním stylem, prevencí apod.)
      nastavme spoluúčast (třeba i s ročním limitem)
      umožněme pojišťovnám nabízet individuální pojistné plány a pojištění nadstandardů
      zrevidujme státní pojištěnce a sazbu za ně
Pokud se dobře nastaví systém, mohlo by to tak fungovat i se zdravotním pojištěním. Podobně, jak to teď bude v Americe. Na základní pojištění standardní péče budou mít nárok všichni. Individuálně si pak budeme moci podle svých preferencí pojistit to ostatní.
7.8.2012

autor:


Další články

Na přehled všech komentářů