Kamil Farhan působí jako poslanec za hnutí ANO, před tím pracoval jako náměstek na Ministerstvu zdravotnictví. Profesí lékař se zaměřením na interní medicínu. Ptali jsme se jej na aktuální otázky změn ve financování českého zdravotnictví.
Vládní koalice chce od srpna po zbytek roku snížit měsíční částku za státní pojištěnce na 1487 Kč. Jak to hodnotíte?
Je to zásadně špatně. Všude na světě se z dobrých důvodů výdaje na zdravotnictví zvyšují. Fialova vláda se vydala opačnou cestou. Peníze budou chybět 1) na kompenzaci šílené inflace nemocnicím, praktikům a ambulantům; 2) na léky pro velké skupiny pacientů, kteří k nim nemají doposud přístup; 3) zkrácení dlouhých čekacích lhůt na některá vyšetření a operace; 4) investice do nemocnic, které jsou mnohde silně pod investované.
Příští rok by se měla částka zvýšit na 1900 Kč, je to podle Vás částka dostatečná pro potřeby českého zdravotnictví?
Není. Není to žádné zvýšení. Letošní platba za státní pojištěnce je stále ještě 1967 korun za měsíc. 1900 je méně než 1967. To je matematicky vyjádřený prostý fakt.
(Pozn. red.: od srpna do prosince 2022 by částka měla být 1487 Kč).
Jak se stavíte k návrhu automatické valorizace podle inflace a růstu průměrné mzdy? Přinese podle Vás potřebnou stabilitu financování zdravotnictví?
Valorizace, která v sobě zahrnuje inflaci a průměrnou mzdu, je principiálně správně, takto bych ji podporoval. To by ale nesměla začít tím tunelem na zdroje veřejného zdravotního pojištění, kdy vám nejdřív hodně seberou, aby vám to pak po kapkách dávali zpět v několika následujících letech. Jenže navíc 1967 korun v roce 2024 je o hodně méně než 1967 korun v roce 2022. Máme tady rekordní inflaci, všechno se dramaticky zdražuje. Za dva roky ode dneška dá vláda veřejnému zdravotnictví reálně méně peněz, než mu dává dnes. To nás vzdaluje ekonomicky vyspělé západní Evropě.
7.7.2022
Text: Ondřej Zavadil