Diagnózu rakoviny prsu si v Česku za rok vyslechne přibližně 7 400 žen. Asi 15 % z nich má typ, který je vysoce agresivní – rychle roste a metastazuje. Říká se mu triple negativní karcinom. Podle Kataríny Petrákové, primářky Kliniky komplexní onkologické péče Masarykova onkologického ústavu, nově schválená léčba přináší naději pro ženy s tímto agresivním typem.

Paní primářko, z jakého důvodu se na tento typ nádoru prsu přichází pozdě?

Triple negativní karcinom roste velmi rychle – zvětšuje se v řádu týdnů. Často se objevuje jako intervalový, protože může vzniknout a rychle vyrůst mezi pravidelnými preventivními prohlídkami. Není také nezvyklé, že ženy onemocní v těhotenství nebo v době kojení, kdy se prsa vlivem různých hormonálních změn mění, a nádor se v nich tak snadno ‚ztratí‘.

V jakém věku se tento nádor objevuje?

Ženy s tímto typem nádoru jsou v době diagnózy v průměru o 10 let mladší než ty, které mají jiný typ karcinomu prsu. Až 20 % z nich je mladších 40 let. S tím, že by v takto mladém věku mohly onemocnět rakovinou, vůbec nepočítají. Nádor je agresivní, u 45 % žen metastazuje do tří let.

Nově by měla pacientkám pomoci imunoterapie. Studie prokázaly její účinnost právě u tohoto typu nádoru a Evropská agentura pro léčivé přípravky ji schválila. České pacientky by se měly dočkat úhrady léčby ze stran zdravotních pojišťoven už od dubna letošního roku. Jak to hodnotíte?

Imunoterapie nabízí našim pacientkám výrazně účinnější léčbu, která je spojena s vyšším procentem dosažených kompletních remisí, tedy úplného vymizení nádoru. Současně se významně snižuje riziko návratu nemoci ve formě metastáz. Je také třeba, aby se pacientky léčily v komplexních onkologických centrech (KOC), kde je k dispozici nejmodernější terapie. 

12.3.2023

Text: Ondřej Zavadil


Další články

Na přehled všech rozhovorů