Češi prevenci podceňují a pravidelné kontroly zraku odkládají, nebo na ně vůbec nechodí. Počet lidí s dioptrickou oční vadou však každým rokem roste. Nejčastěji přibývá lidí s krátkozrakostí. Tvoří až polovinu případů veškerých očních vad, přičemž počet pacientů nadále stoupá. Na toto téma jsme hovořili s Martinem Slaným, optometristou a odborným garantem společnosti FOKUS optik.

Co je příčinou rostoucího výskytu krátkozrakosti?

Krátkozrakost může být dědičná, ale významně ji podporuje také dnešní styl života. Je to dáno dlouhodobým zaostřováním zraku na krátké vzdálenosti v kombinaci s časem stráveným uvnitř budov. Nedostatek přímého slunečního světla totiž snižuje tvorbu dopaminu, což oči nutí postupně se přizpůsobovat novým podmínkám. Oči se při aktivitě na střední vzdálenost již tolik nenamáhají, ale obětují za to ostrost vidění na dálku.

Krátkozrakost ale zdaleka není jedinou oční vadou, která lidi trápí. Po čtyřicátém věku života se mohou objevit také vady související s věkem, jako je zelený zákal. Jak se tato nemoc projevuje?

U zeleného zákalu nemusíte zpočátku pociťovat žádné potíže. Ovšem v momentě, kdy začne docházet k výpadkům zorného pole, k poklesu ostrosti zraku a přidá se k tomu bolest hlavy a pocity na zvracení, je onemocnění již ve velmi pokročilém stádiu.

Jaké jsou další důvody podstoupit preventivní kontrolu zraku?

Oko je jediný orgán, prostřednictvím kterého můžete přímo a neinvazivně pozorovat krevní cévy. Ty podobně jako v jiných částech těla – v mozku, ledvinách i v srdci – podléhají určitým změnám, které mohou signalizovat nějaký zdravotní problém, například cukrovku, vyšší krevní tlak, ale i třeba riziko infarktu, některých nádorových onemocnění, roztroušené sklerózy či AIDS.

Jak preventivní kontrola probíhá?

Na začátku probereme rodinnou anamnézu, minulé operace a úrazy, užívané léky a také aktuální potíže. Součástí prohlídky je pak vyšetření zrakové ostrosti, celkového stavu oka včetně očního pozadí a také měření nitroočního tlaku pomocí přístroje nazvaného tonometr.

25.2.2023

Text: Ondřej Zavadil


Další články

Na přehled všech rozhovorů