Problémy s početím má celá řada českých párů. Jedním z faktorů, který snižuje pravděpodobnost početí, je obezita. Přitom se o tomto faktoru příliš nemluví. Ptali jsme se na něj MUDr. Štěpána Machače, Ph.D., z IVF Clinic. 

Pane doktore, jakým způsobem obezita ovlivňuje plodnost?

„Vysoká hmotnost negativně ovlivňuje tvorbu hormonů a způsobuje poruchy menstruace a ovulace. Proto doporučujeme obézním, aby alespoň půl roku před plánovaným založením rodiny změnili životní styl. To platí jak pro přirozené početí, tak pro asistovanou reprodukci (IVF).“

Týká se to všech obézních lidí?

„Ne každý člověk, který trpí nadváhou nebo obezitou, bude mít potíže s početím dítěte. Je ale prokázáno, že obezita ovlivňuje hormonální situaci v těle ženy. V tukové tkáni se totiž produkují hormony, které způsobují nepravidelný cyklus. Může jít o poruchy menstruace nebo ovulace. Pacientky to bohužel většinou nerady slyší a nechtějí si přiznat, že by problém s početím mohl být právě v jejich životním stylu.“

Existuje nějaká hranice, kdy lze hovořit o velkém problému?

„Překážkou početí dítěte nebývá mírná nadváha, ale opravdu až obezita, kdy index tělesné hmotnosti (BMI) přesáhne číslo 30. Přibližně 20 % pacientek, které se u nás chtějí léčit, má problém s vyšší hmotností. V některých státech lékaři pacientky, které přesáhnou určitou hranici BMI, ani neléčí. Nejprve jim doporučí poradní programy pro snížení hmotnosti a úpravu životního stylu. Za úspěch se obecně považuje snížení hmotnosti alespoň o 5 %.“

Co může způsobit obezita při těhotenství a porodu?

„U obézních matek je vyšší riziko potratů i předčasných porodů. Setkáváme se také s vyšším výskytem těhotenské cukrovky a vysokým tlakem. V případě, že je dítě rozeno císařským řezem, dochází často ke špatnému hojení jizvy. Na zdraví není ohrožena pouze matka, ale i dítě. Špatnou výživou v těhotenství získává miminko sklon k poruchám metabolického systému a rodí se abnormálně velké.“

18.6.2020

Text: Ondřej Zavadil


Další články

Na přehled všech rozhovorů