S jakými cíli vstupují stomatologové do dohodovacího řízení se zdravotními pojišťovnani ohledně úhrad v roce 2019?
Pacienti nemají díky nízkým úhradám fakticky stomatologickou péči v ČR. Snažíme se buď dosáhnout navýšení plateb někam k zákonem spočítané částce nebo aspoň o omezení slibů pacientům, které stejně nelze splnit. Snažíme se pomoci, ale je to problém pojišťoven a nespokojených pacientů. Možná by bylo řešení odstoupit od současného systému, pacienti by si mohli péči hradit, tedy by nepochybně byla všude dostupná a pojišťovny by jim proplatily na co mají peníze…

 

Lidé si v poslední době stežují na nedostatek zubních lékařů. Jaký je váš názor? Je to skutečný problém v České republice?
Z jednoduchých dat je jasné, že máme dvojnásobek zubních lékařů, než Rakousko a skoro nejvíce na světě. Jistě, mnozí lékaři nemohou najít kupce pro svoji praxi, nebo starostové lékaře do svého městečka. Zejména, když se tomu městečku nedaří. O to více je stomatologů jinde. Ve všech krajích roste počet stomatologů rychleji, než počet obyvatel.

 

Co byste poradil pacientům, kteří hledají zubního lékaře? Kam se mají obrátit?
Zdravotní pojišťovny jim slíbily, že jim lékaře najdou, proto jim lidé podepsali smlouvu a platí jim pojistné. Pokud to pojišťovna neplní, je asi čas ji změnit. Popřípadě by měla pojišťovna jasně říci, co je či není schopna hradit a zajistit. Pojišťovny jsou ale v těžké situaci. Stát jim roky nařizuje úhradovou vyhláškou, co mají platit a kde se mají zvýšit mzdy. Proto fakticky nejsou schopny se v řadě ohledů o své pojištěnce postarat… Je třeba dát pojišťovnám svobodu, aby si nasmlouvaly, co potřebují a ne to, co někomu slíbil někdo na ministerstvu, kdo za to nemá zodpovědnost a za měsíc tam třeba nebude…

 

Vyvíjí v tomto směru nějakou iniciativu Česká stomatologická komora?
Velkou, udělali jsme řadu návrhů a propočítali různé varianty. Jen potřebujeme někoho, kdo může a chce rozhodovat. Místo toho vidíme iluzorní pokusy. Jako třeba myšlenku, že přijdou lékaři z Ukrajiny a budou pracovat za plat menší, než zdravotní sestra a podobné nesmysly. Všichni se snaží, aby nepopulární kroky udělal až následující ministr.

18.4.2018


Další články

Na přehled všech rozhovorů