Na nedávnou akci Dny otevřených urologických ambulancí a na její výsledky se ptáme profesora Romana Zachovala, předsedy České urologické společnosti ČLS JEP.

Kolik případů rakoviny prostaty se v ČR ročně odhalí a jaké jsou její příznaky?

 Rakovinu prostaty lékaři každoročně odhalí přibližně u 8 000 mužů ročně. Zpočátku je bezpříznaková, a proto více než 20 % případů lékaři objeví až v pokročilých stadiích. Mezi příznaky, které by měly muže vést k okamžité návštěvě urologa, patří obtíže s močením, krev v moči, bolestivá ejakulace či potíže s erekcí.

V ČR doposud neexistuje plošný screening na rakovinu prostaty, jaká je zkušenost ze zahraničí?

V zemích, kde screening zavedli, se úmrtnost na rakovinu prostaty snížila až o 20 %. Čísla nemocných jsou v Česku dlouhodobě vysoká, přitom prevence karcinomu prostaty stále není součástí žádných preventivních prohlídek a programů. 

Právě proto jste tento rok pořádali Akci otevřených urologických ambulancí, do které se zapojilo 37 ambulancí. Jak ji hodnotíte?

Na akcích, jako jsou Dny otevřených ambulancí, vidíme, jak velký má prevence smysl. Zájem o Dny otevřených urologických ambulancí zdaleka překonal naše očekávání, některé ordinace braly objednané pacienty ještě v dubnu. Počty zachycených případů rakoviny ale znovu potvrzují, jak důležité je neustále veřejnost upozorňovat na potřebu prevence. Včasný záchyt rakoviny zlepšuje možnosti léčby a snižuje riziko nepříjemných a život ohrožujících následků.

18.7.2022

Text: Ondřej Zavadil


Další články

Na přehled všech rozhovorů