S přední českou viroložkou, Ruth Tachezy, jsme hovořili na aktuální téma, které zajímá miliony lidí v ČR.

V médiích zaznívají různá doporučení ohledně očkování proti očekávané podzimní vlně COVID-19. Je lépe se očkovat ihned, či počkat, např. až do října kvůli nejvyšší účinnosti vakcín v prvních dvou měsících?

Očkování 4. dávkou jednoznačně doporučuji všem rizikovým jedincům (věk nad 65 let, případně i mladší s dalším chronickým onemocněním) a i těm, kteří se chtějí raději chránit vakcínou, než onemocnění prodělat. Viru je v populaci spousta i nyní a i když teplé počasí spíše omezuje přenos tím, že lidé jsou více venku, je doba dovolených a školních prázdnin. Na druhou stranu současné varianty viru jsou extrémně nakažlivé. Důležitým faktorem, který zvážit, je odstup od poslední dávky delší než 4 měsíce bez prodělaného onemocnění. Pokud někdo prodělal onemocnění na jaře, platí totéž, pokud ho prodělal nedávno, je možné další dávku odložit. 

Vyplatí se čekat na vakcíny proti novým mutacím koronaviru?

Domnívám se, že nikoliv. Zvláště u lidí rizikových, jak jsem uvedla v předchozí odpovědi. I když bude účinnost nových vakcín proti stávajícím variantám lepší než účinnost vakcín namířených proti původnímu kmenu viru, rozdíl nebude nejspíš veliký a jejich konstrukce neslibuje vytvoření imunity, která by bránila i nákaze. Nejdůležitější je, že současné vakcíny stále velmi dobře chrání před těžkým průběhem, hospitalizací, úmrtím. Navíc virus mutuje a je možné, že než se nové vakcíny k nám dostanou v dostatečném množství, bude jejich účinnost opět omezena.  

Kdy očekáváte, že se vakcíny proti novým mutacím stanou přístupné v ČR?

Pfizer a BioNTech požádali FDA (americká agentura pro léčiva – pozn. red.) o udělení emergentního povolení pro použití jejich bivalentní vakcíny pro další přeočkování. Díky datům na milionech dobrovolníků, datech o bezpečnosti a účinnosti mRNA vakcín věřím, že schválení bude rychlé. Jak bude rychlá výroba mnoha milionů dávek, to netuším. 

31.8.2022

Text: Ondřej Zavadil


Další články

Na přehled všech rozhovorů