Čtvrtý ročník akce Česky pěšky nabídne turistům deset pochodů po republice. Projekt začne 23. března, cílem je motivovat ke zdravému životnímu stylu a pohybu. Letošním tématem je prevence cukrovky a diabetu, v cíli pochodu si tak zájemci mohou změřit hladinu cukru v krvi nebo tlak. Účastníci pochodů se mimo to mohou těšit na doprovodný program zvláště pro děti a soutěže o ceny. Novinářům to dnes sdělili organizátoři. Česky pěšky je projektem České podnikatelské pojišťovny (ČPP) a Klubu českých turistů (KČT).

První bude letos pochod s názvem Putování za Rumcajsem. Konat se bude 23. března, vyjde z Jičína z Žižkova náměstí. Další pochody budou v dubnu, květnu, červnu nebo i v září a říjnu, a to například v Kralupech nad Vltavou, odkud by turisté měli přijít k hradu Okoř, dále v Mnichovicích, Hodoníně nebo v Krásné Lípě.

„Pro rodiče s dětmi a kočárky máme připraveny kratší, dobře dostupné trasy v rámci pohádkově laděných akcí, kterými jsou například Pohádkový les v Krásné Lípě, Po stopách kocoura Mikeše v Mnichovicích či Putování za Rumcajsem v Jičíně a okolí. Nechybí ovšem i trasy pro vytrvalé sportovce, až padesátikilometrové trasy v Tišnově u Brna a Plané u Mariánských lázní,“ sdělil člen KČT Zbyněk Báča.

Na konci každého pochodu bude ve stánku vzdělávací a zábavný program. Zájemci se budou moct zúčastnit soutěží o věcné ceny, her s Patem a Matem nebo využít fotokoutek.

„Vzhledem k tematice letošního ročníku si budou moci zájemci na místě také nechat změřit tlak, hladinu cukru v krvi či absolvovat celkovou diagnostiku těla,“ uvedli organizátoři. Vzdělávací program zajistí studenti medicíny a organizace Český červený kříž. Na vybraných akcích bude také Nadační fond Kryštůfek, díky kterému budou mít výletníci možnost podívat se do sanitního vozu.

„Téma chůze a obecně veškeré myslitelné pohybové aktivity jsou v rámci našeho oboru absolutním základem. Velké většině zdravotních problémů bychom dokázali předejít, pokud bychom si v životě dopřáli právě větší množství pohybu,“ uvedl předseda České diabetologické společnosti Martin Prázný. „Chůze je navíc bezesporu nejpřirozenější lidskou sportovní aktivitou, která v sobě prokazatelně spojuje pozitivní fyzické i psychické dopady na naše zdraví,“ dodal.

Klub českých turistů založila v roce 1888 skupina vlastenců kolem Vojty Náprstka, který byl prvním předsedou klubu. Od roku 1889 se členové organizace začali věnovat značení turistických tras. Loňského ročníku Česky pěšky se podle organizátorů zúčastnilo 55.000 lidí.

(ČTK)

11.3.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv