Akce Suchej únor, jež prověřuje vztah k alkoholu a pomáhá změnit návyky, se letos koná posedmé. Za hranicí rizikového pití se v ČR podle výzkumů pohybuje přes milion lidí. Akci pořádá iniciativa Liga otevřených mužů (LOM). Odbornou záštitu jí poskytuje mimo jiné Národní ústav duševního zdraví (NUDZ), informoval mluvčí ústavu Jan Červenka.
„Pravidla jsou jednoduchá. Celý únor ani kapku alkoholu. V letošním roce ale přinášíme velkou řadu změn. Na webu www.suchejunor.cz provedou účastníci jednoduchou registraci, po které na ně čekají tipy na cvičení, suchý pití, trička a trenky, rady od psychologů a dobrý pocit ze sebe i z výtěžku, co už sedmým rokem putuje na realizaci ‚Sucháče‘ a dobročinné projekty,“ uvedl ředitel LOM Josef Petr.
ČR se dlouhodobě drží v první pětce zemí s největší spotřebou čistého lihu na hlavu. Akci podporuje i Klinika adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice.
Suchej únor byl založen v roce 2012 na podporu mužského zdraví, protože muži v ČR patří ve spotřebě alkoholu ke světové špičce. „Letos ale naplno otevíráme akci také ženám, které vnímáme jako důležité hybatelky změn. Tímto krokem chceme lidi podpořit, aby sušili v párech nebo firemních týmech. Chceme zkrátka pohnout národem, který pije přes míru,“ doplnil Petr.
„Poslední srovnávací studie Světové zdravotnické organizace (2018) nás ve spotřebě alkoholu na hlavu zařadila na třetí místo na světě, za Litvu a Moldavsko. Průměrný Čech podle této studie vypije 14,4 litru čistého lihu za rok,“ řekl Ladislav Csémy z NUDZ. Podle něj je poměr ve spotřebě mezi muži a ženami zůstává zhruba 4:1, to je 23,2 litru u mužů a 6,1 litru u žen. „Společenské náklady nadměrného pití se u nás odhadují na více než 59 miliard korun ročně. Pokud někdo tvrdí, že nadměrné pití v ČR není problém, neví, co říká,“ doplnil Csémy.
Nadměrné pití alkoholu kromě závislosti způsobuje spolu s dalšími faktory například onkologická onemocnění nebo psychické poruchy. Podle zahraničních výzkumů až 60 procent lidí, kteří si vyzkouší měsíc bez alkoholu, po této zkušenosti zvolní s jeho pitím.
Mezi pozitivní efekty měsíce bez alkoholu patří zlepšení jaterních funkcí, lepší nálada, spánek, pozornost, paměť, trávení a další.
„Pokud někdo nezvládne měsíc bez alkoholu, může to znamenat, že se pití pro takového člověka stalo a nebo někdy v budoucnu může stát závažným osobním problémem. Hranice mezi vědomě regulovaným pitím a závislostí je velmi tenká a je zcela na místě, pokud se člověk o své zkušenosti pobaví s odborníkem,“ zdůraznil Michal Miovský z Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty. Na webu www.suchejunor.cz najdou lidé také kontakty na adiktologické poradny a komplexní on-line test (ne)závislosti.
17.1.2019zdroj: ČTK