Ambulantní specialisté, praktici a gynekologové dostanou v příštím roce od Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) téměř 23 miliard korun, což je až o 415 milionů Kč více než letos. Vyplývá to ze série dohod, které dnes na tiskové konferenci představili ředitel VZP Zdeněk Kabátek a prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. VZP tak chce podle slov Kabátka přispět k co nejlepšímu fungování ambulancí, které jsou zásadní pro výši a účelnost vynaložených nákladů.

Navýšení dostanou lékaři při vyúčtování za rok 2015. Může to být až o 320 milionů korun více než v letošním roce, dalších 95 milionů korun si mohou rozdělit v bonifikaci za celoživotní vzdělávání.

„Tyto náklady nebudou mít dopad na vyrovnaný zdravotně pojistný plán z roku 2014, VZP je bude hradit z vlastních úspor. Zároveň bude mít za letošní rok vypořádané závazky vůči státu, vrátí předsunutou platbu a splatí i dohodnutou část půjčky státu,“ uvedl Kabátek s tím, že úspor dosáhla VZP i vlastní činností. „Jde zejména o sta milionové úspory za léčiva v systému pozitivních listů a další stovky milionů, o které VZP snížila náklady na zdravotnické materiály,“ shrnul ředitel.

„Nejdůležitější zprávou pro všechny lékaře, ale i pro všechny pacienty, je to, že VZP za letošní rok upustí od uplatňování regulačních srážek za překročení nákladů na předepsané léky a zdravotnické prostředky,“ řekl Kubek. Ocenil i to, že pokud lékař překročí náklady na související péči, tedy na rentgeny či laboratoře, o méně než 200.000 korun, upustí VZP od regulací. Pokud tuto hranici překročí, může to lékař odborně zdůvodnit před komisí odborníků z VZP a ČLK. Tento model se osvědčil už loni, VZP většinu zdůvodnění uznala.

Kubek rovněž ocenil, že VZP při vyúčtování letošního roku dodrží dohody a zhruba na konci prvního čtvrtletí 2015 při vyúčtování vyplatí slíbené bonifikace. Jako šéf ČLK oslovil i ostatní zdravotní pojišťovny, zda vyjdou lékařům vstříc stejně jako VZP, ty však pro letošek dohody odmítly. Přesto věří, že při nynějších vyjednáváních na rok 2015 budou vstřícnější.

Konkrétně se VZP s ČLK dohodla na navýšení objemu tzv. referenčních bodů, což je jedno z kritérií, jež ovlivňují výslednou hodnotu bodu. VZP také zmírní regulace za léky a zdravotnický materiál.

„Omezením regulací hodláme podpořit ekonomický klid v ambulancích. Lékaři musí vědět, že pokud budou klientům v odůvodnitelném rozsahu poskytovat nejkvalitnější možnou péči, nebude jim hrozit, že na to sami doplatí. To zároveň zvyšuje i jistotu pacientů, že se lékaři nebudou snažit na nich šetřit, aby se vyhnuli regulaci,“ řekl Kabátek.

Oproti letošnímu roku zvolí VZP v příštím roce podle ředitele vstřícnější postup při odměňování za celoživotní vzdělávání lékařů. U ambulantních specialistů, gynekologů a praktiků dosáhnou na finanční bonusy nově i ti poskytovatelé, kteří doloží celoživotní vzdělávání garantované ČLK alespoň u poloviny lékařů.

Bonifikací chce VZP podle ředitele podpořit vzdělávání lékařů, aby měla jistotu, že pro své klienty má nejkvalitnější a nejdostupnější možnou péči. Navýšením počtu referenčních bodů vyslyší VZP názor Ústavního soudu, a tedy co nejvíc omezí počty bodů, jež budou hrazeny v sestupné hodnotě.

9.12.2014

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv