V aplikaci eRouška, která má pomáhat vyhledávat kontakty nakažených novým typem koronaviru, je podle jejích autorů registrováno 220.000 telefonních čísel. Ministerstvo zdravotnictví chce počet uživatelů zvýšit informační kampaní. V aplikaci Mapy.cz sdílí polohu 1,3 milionu lidí. Oba nástroje mají být využitelné v systému takzvané chytré karantény, která má v ČR usnadňovat odhalování nových případů nemoci covid-19. Vlastní aplikaci dnes představilo také Německo.

V aplikaci eRouška je nyní registrovaných 220.000 telefonních čísel. Podle zástupce projektu Patrika Zandla jsou to dobrá čísla, protože veřejnost je přesvědčována o tom, že nákaza se vyskytuje jen ojediněle.

„Pokud všechno bude probíhat nadále tak jako dnes, nebude se zvyšovat zásadně ani počet uživatelů, ani počet nakažených. Pokud by ovšem přišla druhá vlna, bylo by potřeba dostat se o řád výše,“ uvedl Zandl.

Aplikace zaznamenává setkání s dalším telefonem v blízkosti, pokud je na obou nainstalovaná. Propojují se pomocí bluetooth, které musí mít telefon stále zapnuté. Neukládá telefonní čísla ani polohu telefonu, data neodesílá automaticky, to musí udělat uživatel, většinou na pokyn hygieniků.

Seznam.cz v současnosti eviduje přes 1,3 milionu lidí, kteří sdílí svá polohová data v aplikaci Mapy.cz. „Data využíváme pro jeden jediný účel – vytipovat lidi se zvýšenou pravděpodobností nakažení a ty pak formou notifikace upozornit,“ řekla mluvčí Seznamu Aneta Kapucianová. Podle ní pak může aplikace varovat ty, se kterými přišel nakažený do kontaktu. Sami se podle ní ozvaly stovky nakažených, kteří chtěli možnost varovat lidi, se kterými přišli do kontaktu, využít.

Význam aplikací podle ministerstva zdravotnictví roste spolu s uvolňováním opatření, kterými vláda regulovala v době pandemie veřejný život. „Aplikaci se snažíme kontinuálně propagovat v rámci standardních komunikačních kanálů ministerstva a také ji plánujeme podpořit kampaní s cílem ukázat její užitečnost a zvýšit počet uživatelů,“ řekla Jitka Nováčková z tiskového oddělení ministerstva. Termín kampaně a další podrobnosti nesdělila.

Prvním cílem projektu chytrá karanténa bylo zrychlit a zautomatizovat dohledání kontaktů každého nakaženého, případně místo jeho nákazy. Jde o rozhovor, který vede s nakaženým pracovník krajské hygienické stanice. Druhá fáze projektu, tzv. chytrá karatnéna 2.0, počítá se zapojením eRoušky nebo dobrovolného sledování pohybu aplikací Mapy.cz. Aplikace eRouška si po souhlasu pamatuje další mobily s touto aplikací, které se pohybovaly v okolí, na vyžádání hygieniků je může majitel telefonu odeslat.

16.6.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv