Technologičtí giganti Apple a Google v pátek oznámili, že k boji proti koronaviru chtějí společně využívat uživatelská data z telefonů se systémy Android a iOS k vytvoření platformy, díky které budou ostatní uživatelé varováni před možným kontaktem s nakaženou osobou. Podobné projekty vyvolávají otázky o ochraně osobních údajů, Apple s Googlem ale slibují, že soukromí bude zaručeno. Podle Americké unie občanských práv se zdá, že projekt se snaží největším rizikům v oblasti ochrany soukromí předejít. Prezident USA Donald Trump přesto chce prověřit, zda platforma neporuší osobní svobody.

Apple s Googlem ujišťují, že jejich varovný systém bude založen na dobrovolné účasti, že všechna odeslaná data budou anonymizována a že platforma nebude sbírat informace o poloze uživatelů na základě GPS. „Soukromí uživatelů a jejich bezpečí je středobodem návrhu,“ uvádějí obě firmy v prohlášení.

Systém bude fungovat tak, že si telefony, jejichž majitelé vydají souhlas s účastí na projektu, při blízkém kontaktu vymění pomocí rozhraní bluetooth základní informace. Ty budou anonymizované a identitu uživatelů nebudou znát ani Google s Applem. Pokud se u některého z uživatelů nákaza koronavirem potvrdí, dostanou lidé, kteří s infikovaným přišli do kontaktu, upozornění s výzvou, aby zůstali v izolaci.

Google a Apple uvedly, že technologii začaly vyvíjet před 14 dny a dostupná by mohla být v půli května. To následně umožní zdravotnickým úřadům a organizacím vytvořit oficiální aplikaci, kterou si uživatelé do telefonu stáhnou.

V nadcházejících měsících pak chtějí obě společnosti vyvinout robustnější bluetoothovou platformu, která se nebude soustředit jen na zmíněné oficiální aplikace úřadů a zdravotních institucí, ale umožní zapojení širší veřejnosti.

Apple s Googlem v prohlášení opakovaně zdůraznily, že budou dbát na ochranu soukromí a na otevřenost celého projektu. „Zveřejníme všechny informace o naší práci, aby to ostatní mohli podrobit analýze,“ tvrdí společnosti.

Z průzkumů veřejného mínění společnosti Oliver Wyman Forum z konce března vyplývá, že Američané se obávají poskytovat osobní data z telefonů. Zhruba 54 procent Američanů je sice ochotno zveřejnit zdravotní data, pokud to bude v zájmu ochrany veřejného zdraví, nechtějí je ale dávat vládám a úřadům, ale spíše Světové zdravotnické organizace (WHO) či americkému Středisku pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Podobné projekty jako ten od společností Google a Apple připravují i jiné firmy či státy, mimo jiné Jižní Korea, Čína, Británie, Německo, Itálie nebo Česko. V Česku se projekt jmenuje chytrá karanténa a příslušná aplikace bude k dispozici po Velikonocích. Její součástí je i projekt mapové aplikace Mapy.cz od společnosti Seznam.cz. Tato mapová aplikace uživatele informuje o místech, kde se mohli dostat do kontaktu s nakaženými. Česká vláda chytrou karanténu považuje za klíčový krok k postupnému uvolňování izolačních opatření.

11.4.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv