Vláda v případě výrazného zhoršení situace kvůli koronavirové nákaze doručí seniorům do tří dnů respirátory přes Českou poštu, řekl včera premiér Andrej Babiš. Minulý týden avizoval, že vládě navrhne, aby stát zhruba třem milionům důchodců rozdal ze svých zásob respirátory a roušky. Dnes uvedl, že kabinet řešil pouze logistiku. Také vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček na twitteru uvedl, že Česká pošta je připravena v řádu dnů distribuovat respirátory ohroženým skupinám, pokud o tom na návrh odborníků rozhodne vláda.

Podle údajů statistického úřadu žije v Česku kolem 2,13 milionu lidí nad 65 let. Víc než 70 let má pak 1,45 milionu mužů a žen. Starobní penzi pobírá asi 2,4 milionu lidí. Starobní, invalidní a pozůstalostní penzi dostává od České správy sociální zabezpečení 2,98 milionu dospělých i dětí.

Stát má nyní podle Babiše ve skladech a objednáno zhruba 13 milionů respirátorů FFP2 a 75 milionů roušek. Ministerstvo vnitra podle dřívějšího vyjádření vicepremiéra Jana Hamáčka zajistilo 70 milionů roušek a osm milionů respirátorů FFP2, které jsou ve skladu policie v Opočínku u Pardubic.

„Pokud dnes máme takovéto množství, tak si myslím, že je to vhodná doba na to, abychom (rozdělili respirátory a roušky) například třem milionům důchodců prostřednictvím České pošty a za podmínky, že to v pondělí projednáme na vládě,“ uvedl Babiš minulý týden při zahájení kampaně hnutí ANO do krajských a senátních voleb v Olomouci.

Hamáček sdělil, že definovat případně ohroženou skupinu obyvatel musí ministerstvo zdravotnictví. Distribuce ochranných materiálů by podle něj vyšla na několik desítek milionů korun.

V pracovních dnech minulého týdne dosahovaly denní přírůstky nových případů covidu rekordních hodnot. Dosud nejvíc pozitivních testů od začátku března za jeden den zjistily laboratoře v pátek, 797. Ve středu to bylo 646 případů a ve čtvrtek 677. Také o víkendu byly nárůsty rekordní, co se týče volných dnů – v sobotu laboratoře zaznamenaly přes 500 pozitivních testů, v neděli 411.

Aktuálně nakažených je rekordních 8667 lidí. U většiny z nich má nemoc mírný průběh, mnozí jsou bez příznaků. V nemocnicích je nyní 204 nakažených, 52 z nich v těžkém stavu. Od začátku března, kdy epidemie v zemi vypukla, se nákaza v zemi potvrdila dohromady u 28 156 lidí, z nich se více než 19 000 vyléčilo a 436 zemřelo.

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) má po dnešním schválení vládou disponovat i ochrannými pomůckami, které na organizaci přepsalo ministerstvo vnitra. „Resort vnitra převede na SSHR mimo jiné 59,3 milionu roušek, více než osm milionů respirátorů FFP2 a téměř 170 000 respirátorů FFP3. Tyto ochranné prostředky jsou a i nadále budou uloženy v policejním skladu v Opočínku, SSHR bude skladové prostory Policie ČR využívat bezúplatně,“ uvedl v tiskové zprávě úřad vlády.

8.9.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv