V benešovské nemocnici pokročily práce na výstavbě nového centrálního příjmu a přístavbě chirurgického pavilonu. V suterénu přístavby začal v lednu provoz magnetické rezonance a do prvního patra se přestěhovala lůžková ortopedie. Další provozy se postupně nastěhují, první etapa bude hotová na přelomu února a března. Náklady na celý projekt jsou 578 milionů korun, do konce loňského roku si stavba vyžádala 375 milionů Kč. Jde o jednu z největších investičních akcí Středočeského kraje ve zdravotnictví za poslední roky, která je financována z úvěru Evropské investiční banky, řekl dnes novinářům předseda představenstva benešovské nemocnice Roman Mrva.

Práce na výstavbě začaly v únoru 2022, s úplným dokončením se počítá letos v září. Staví se metodou Design and Build, tedy navrhni a postav. První část v přístavbě byla zkolaudována na konci loňského roku, dělníci nyní pracují hlavně v interiérech.

Od 5. února budou podle Mrvy postupně vybaveny všechny urologické ambulance a spuštěna urologie, otevře se i nové sonografické pracoviště. Zároveň by měl být funkční spojovací koridor mezi pavilony chirurgie a interny, aby se mohli převážet pacienti komfortně mezi oběma budovami. „Od 19. února začne provoz urgentního příjmu a na to bude koncem února a začátkem března navazovat spuštění provozu ortopedických ambulancí,“ dodal Mrva.

Stavbaři také probourají zdi mezi novou přístavbou a původním chirurgickým pavilonem. Tím vzniknou dvě chodby a obě části se propojí – přízemí chirurgického pavilonu se zprůchodní s urgentním příjmem. Pokračovat pak budou stavební práce na druhé i třetí fázi projektu. Půjde o další patra přístavby, kde ve druhé etapě vzniknou nové chirurgické oddělení a centrální vstupní pavilon se vstupní recepcí, multifunkčním konferenčním sálem a lékařskou knihovnou. Nakonec přijde na řadu ORL se spánkovou laboratoří. Jakmile to počasí dovolí, budou pokračovat zahradnické práce.

Benešovská nemocnice má spádovou oblast se 120.000 obyvateli, v turistické sezoně je to až čtvrt milionu lidí. Poskytuje péči pacientům z Benešovska, z Votic, Vlašimi, Sedlčan, Sázavy a jejich okolí a z okresů Praha-východ, Praha-západ a Tábor.

(ČTK)

2.2.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv