Za čtyři měsíce roku lékaři nahlásili 372 nákaz lymskou boreliózou, zhruba o deset procent víc než za stejné období loňska. Oproti minulým rokům přibylo také klíšťové encefalitidy. Riziko kousnutí klíštětem přitom je v těchto dnech trvale vysoké, na celý víkend i pondělí předpovídá Český hydrometeorologický ústav devátý a desátý stupeň aktivity klíšťat.

Klíště/ilustrační foto

Na desetistupňové škále představují tyto stupně nejvyšší riziko, kdy je doporučeno nechodit v listnatých a smíšených lesích mimo zpevněné cesty a prodírat se křovinami či jinou vegetací. Kdo zamíří do přírody, neměl by zapomenout repelent a po návratu na důkladnou prohlídku těla.

Souvislost mezi klíšťovou encefalitidou a přisátím klíštěte byla prokázána až ve druhé půli 40. let minulého století. Poprvé byl virus klíšťové encefalitidy popsán na území Čech a Moravy, i proto se nemoci nejprve říkalo československá klíšťová meningoencefalitida. Virus byl poprvé v laboratorních podmínkách sledován z klíšťat z oblasti Berouna, Strakonic a Vyškova.

Nejvíce klíšťové encefalitidy bylo v roce 2006, kdy bylo 1029 případů, druhým rokem s nejvyšší nemocností byl prozatím rok 2011 s 861 pacienty, z nichž pět zemřelo. Od roku 2011 se zatím výskyt ustálil a v letech 2014 a 2015 bylo hlášeno 410 a 355 případů.

V současnosti se klíšťová encefalitida vyskytuje téměř po celé Evropě, s výjimkou Pyrenejského poloostrova, Británie, Irska a Řecka, a v mírném pásmu Asie až po severní Japonsko. Infikovaná klíšťata jsou i v oblastech nad 1000 metrů nad mořem. V celé Evropě se každoročně nakazí klíšťovou encefalitidou kolem 10.000 lidí, průběh nemoci bývá závažnější u dospělých a starších lidí.

Co se týká klíšťové encefalitidy, náleží Česku z hlediska počtu hlášených případů v EU první příčka. Proti nemoci, která může zanechat i trvalé následky v podobě ochrnutí končetin, dlouhodobých bolestí hlavy či poruch soustředění, existuje očkování. Proočkovanost v ČR je ale nízká na rozdíl od sousedního Rakouska, kde je očkováno 90 procent populace.

České zdravotní pojišťovny na prevenci přispívají, v teplých měsících se provádí vakcinace ve zkráceném schématu. Z posledního dotazníkového průzkumu provedeného společností GfK vyplynulo, že se v ČR dalo naočkovat jen 23,7 procenta lidí. Nejvyšší podíl očkovaných, 35 procent, je v Jihočeském kraji, který je známý vysokým výskytem infikovaných klíšťat. Nákaza ale hrozí v kterémkoli regionu Česka.

21.5.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv