V Brně-Žabovřeskách vzniklo poradenské centrum pro včasný záchyt demence a Alzheimerovy choroby i na pomoc rodinám nemocných. Novinářům to dnes řekla starosta Žabovřesk Lucie Pokorná. Centrum podle ní budou zatím zaštiťovat dva pracovníci pečovatelské služby ve spolupráci s desítkou studentů Masarykovy univerzity. Centrum částkou 50.000 podpořil Jihomoravský kraj. Pokud se pilotní projekt osvědčí, zváží podporu i město Brno. Podle statistiky z roku 2017 je v Brně přes 4000 lidí s demencí, v ČR pak přes 100.000.
Péče/ilustrační foto
Centrum Brněnský senior začalo fungovat dnes v objektu pečovatelské služby v Horově ulici. Podle Pokorné je v Žabovřeskách z 29 městských částí nejvyšší věkový průměr obyvatel. Proto tam vzniklo centrum, kam mohou přijít zájemci, které trápí problémy s pamětí. „Informace o vzniku centra vyjdou v radničních listech, budeme rozdávat letáčky a informovali jsme o nich také starosty a lékaře,“ uvedla Pokorná.

Centrum bude sloužit dvěma způsoby. Na jedné straně pomůže rodinám pečujícím o nemocného s demencí, na druhé straně u lidí s problémy s pamětí může na základě testů včas odhalit demenci, a tím pádem zahájit léčbu včetně tréninku paměti, což nemoc zpomalí. Podle lékařky Hany Kubešové Matějovské mohou poruchy paměti vést například k zapomínání na užívání léků, nebo naopak nadužívání léků, nemocní se také mohou stát terčem podvodníků, mohou se ztratit a podobně.

Centrum by se podle primátorky Brna Markéty Vaňkové časem mohlo rozšířit, protože seniorů přibývá. „Nejen těch aktivních, ale i těch nemocných. Je potřeba pomoct jim i jejich rodinám. Pokud se hodnocení centra osvědčí, zaslouží si v budoucnu podporu i rozšíření,“ řekla Vaňková.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška bylo v ČR v roce 2017 přes 100.000 lidí s demencí, asi 60 procent z nich má Alzheimerovu chorobu. Přes 4000 lidí s demencí žilo v Brně, v kraji jich bylo kolem 11.000. Alzheimerova choroba začíná pozvolna a nejprve se zhoršuje krátkodobá paměť. „Postižený není schopný se postarat o některé věci v domácnosti, má čím dál větší problémy s vyjadřováním, rozhodováním, nedokončuje myšlenky, je zmatenější,“ uvedla Andrea Pokorná z ÚZIS.

29.4.2019

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv