Část vybrané spotřební daně z alkoholu a z tabákových výrobků by měla směřovat na investice v nemocnicích. Plánuje to ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Při včerejších sněmovních interpelacích řekl, že chystá dát v tomto směru koncepci vládě. Její případné naplňování ale bude až na budoucích kabinetech.

Finance/ilustrační foto

Ve veřejném zdravotním pojištění peníze na opravy nemocničních budov nejsou, připomněl ministr. Vnitřní dluh zdravotnictví je přitom podle něho v desítkách miliard korun a nemocnice jiných než státních zřizovatelů není z čeho dotovat.

Jiný zdroj peněz, než byla část výnosu z spotřební daně z alkoholu a z tabáku, Ludvík nevidí. Peníze by plynuly do investiční kapitoly ministerstva, z níž by se hradily opravy všech nemocnic bez ohledu na zřizovatele, tedy například i krajských a církevních, dodal.

Na problém upozornil poslanec KDU-ČSL Ludvík Hovorka, podle kterého se mezi regionálními a přímo řízenými nemocnicemi rozevírají nůžky. Poukazoval na prosincové rozhodnutí vlády, podle něhož stát poskytne na investice sedmi velkých nemocnic v příštích deseti letech i s miliardovou rezervou asi 8,4 miliardy korun. Může se podle Hovorky stát, že pacienti budou nakonec chodit jen do těchto velkých nemocnic.

3.3.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv