Cenu za statečnost za rok 2015 udělil Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů (LOK-SČL) chirurgovi z pražské Nemocnice Na Františku Tomáši Šebkovi, který se opakovaně zúčastnil humanitárních misí organizace Lékaři bez hranic na Haiti a v Afghánistánu. Cenu převezme v sobotu na 20. reprezentačním plesu lékařů českých, který už tradičně pořádají Česká lékařská komora a LOK-SČL.

Potlesk/illustrační foto

„Oceněný doktor Šebek je zástupcem všech českých lékařek a lékařů, kteří se spolu s Lékaři bez hranic zúčastní jejich humanitárních misí v obtížných a často nebezpečných podmínkách epidemií, přírodních katastrof a válečných konfliktů,“ řekl mluvčí komory Michal Sojka.

Druhou slavnostní ceremonií na plesu bude předání finančního daru 300.000 korun organizaci Lékaři bez hranic od České lékařské komory. Dar odhlasovali delegáti listopadového sjezdu stavovské organizace.

Osmatřicetiletý břišní chirurg Šebek se připojil k Lékařům bez hranic v roce 2010, kdy odjel na svou první misi na Haiti. Jako vedoucí lékař spinální jednotky působil na traumatologii univerzitní nemocnice v irském Dublinu v letech 2011 a 2012, kdy odjel na svou druhou misi na Haiti.

V roce 2013 nastoupil do Nemocnice Na Františku, kde pracuje jako ordinář chirurgické jednotky intenzivní péče. Odtud odjel jako hlavní traumatolog na svou třetí misi do severního Afghánistánu. Téhož roku vydal i svoji první knihu „Mise Haiti – 6 měsíců s Lékaři bez hranic“, kterou podporuje haitského studenta medicíny na Karlově Univerzitě.

Na jaře 2014 byl Šebek zvolen sekretářem rakouské sekce a permanentním členem kongresu ženevského operačního střediska Lékařů bez hranic. V roce 2015 absolvoval druhou misi v Afghánistánu.

V rozhovoru pro idnes.cz uvedl, že na misích kromě standardní chirurgie musí operovat i to, co dosud nedělal, ani u toho neasistoval. „Jako břišní chirurg jsem tam postavený před situace, kdy musím operovat hlavu, šroubovat dlouhé kosti, či dělat menší cévní operace,“ popsal. Za nejtěžší na misích považuje operace dětí. „Dospělí jsou strůjci svého štěstí. Dítě za nic nemůže, to se jenom blbě připletlo a mělo smůlu,“ řekl.

Šebek je v pořadí jednadvacátým nositelem výroční ceny. Prvním oceněným byl v roce 1997 profesor chirurgie Pavel Pafko, známý úspěšnou operací plicní rakoviny prezidenta Václava Havla. Oceněn byl za výrok o ceně této operace, kterou označil ve srovnání s opravou prezidentského auta za nízkou. Šlo o první takový výrok v médiích, který pronesl významný český lékař a akademický hodnostář.

22.1.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv