Ceny volně prodejných léků v Česku se na internetu výrazně liší. Největší rozptyl cen je u léků na trávení, kde činí až 66 procent. Vyplývá to z průzkumu služby Karsa Monitor, která analyzuje ceny zboží v e-shopech.
Zakázané látky/ilustrační fotoPrůzkum ukázal, že rozdíly v cenách shodných produktů se liší u jednotlivých internetových obchodů o desítky procent. Například u léku Endiaron může zákazník ušetřit správným nákupem až 42 procent. U obdobného přípravku Imodium činí rozdíl cen až 52 procent a u jednoho balení výrobku Smecta se cena v e-shopech lišila o 66 procent.

Značné rozdíly jsou na trhu i v cenách léků na chřipku a nachlazení. „Výrazné rozdíly cen v rozmezí 40 až 55 procent se týkají například šumivých tablet Aspirin nebo tablet Paralen grip. Z provedené analýzy je tak jasné, že lidé mohou správným nákupem léků na internetu výrazně ušetřit,“ uvedl ředitel Karsa Technologies Michal Ježek.

Podle něj prodejci také poměrně často mění ceny, například u léků Brufen nebo Ibalgin se za sledované období změnily průměrně třikrát. Z výsledků průzkumu také vyplývá, že panují i velké rozdíly mezi jednotlivými e-shopy, kde se průměrná cena tohoto sortimentu liší až o pětinu.

Možnost volně prodávat léky přes internet mohou v tuzemsku pouze státem schválené kamenné lékárny. Tento prodej se vztahuje pouze na registrované léčivé přípravky a přípravky dostupné bez lékařského předpisu.

1.10.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv