Výroční cenu za rok 2014 udělila Česká transplantační nadace profesoru Matsi Brännströmovi ze Švédska. V roce 2013 provedl u 11 žen sérií transplantací dělohy. Čtyři nemocné s transplantovanou dělohou pak otěhotněly a donosily zdravé dítě. Jako první na světě naplnil Brännström smysl metody nejenom tím, že dělohu transplantoval, ale dovedl nemocné k těhotenství a porodu zdravých dětí, řekl dnes novinářům předseda správní rady nadace Štefan Vítko.
„Transplantace dělohy má před sebou zřejmě velmi rozsáhlé klinické uplatnění. Odhaduje se, že tři až pět procent žen plodného věku je neplodných a mohly by z transplantace dělohy profitovat,“ uvedl.
Profesor Brännström přiznal, že na myšlenku transplantovat dělohu ho v roce 1988 přivedla nemocná žena, které pro zhoubný nádor musel dělohu odstranit. Snažil se jí pak vysvětlit, že i když má vaječníky, vajíčka a hormony, nebude mít již nikdy děti. Ona se však zeptala: „Proč? Není možné dělohu transplantovat?“.
Česká transplantační nadace na podporu dárcovství a transplantací orgánů vznikla v roce 1992. Výroční cenu českým i zahraničním vědcům za mimořádné zásluhy pro rozvoj transplantační medicíny uděluje od roku 1998. Zabývá se rovněž podporou vzdělávání odborníků v transplantační medicíně.
Mezi oceněnými laureáty jsou český chirurg působící v USA Bohdan Pomahač, který jako první provedl transplantaci celé tváře v USA, profesor Raimund Margreiter z Insbrucku, který se zasloužil o rozvoj multiorgánových transplantací či profesor Paul Terasaki z Los Angeles, který položil základy transplantační imunologie.
8.10.2015zdroj: ČTK