Výroční cenu za rok 2014 udělila Česká transplantační nadace profesoru Matsi Brännströmovi ze Švédska. V roce 2013 provedl u 11 žen sérií transplantací dělohy. Čtyři nemocné s transplantovanou dělohou pak otěhotněly a donosily zdravé dítě. Jako první na světě naplnil Brännström smysl metody nejenom tím, že dělohu transplantoval, ale dovedl nemocné k těhotenství a porodu zdravých dětí, řekl dnes novinářům předseda správní rady nadace Štefan Vítko.

Novorozeně/ilustrační foto

„Transplantace dělohy má před sebou zřejmě velmi rozsáhlé klinické uplatnění. Odhaduje se, že tři až pět procent žen plodného věku je neplodných a mohly by z transplantace dělohy profitovat,“ uvedl.

Profesor Brännström přiznal, že na myšlenku transplantovat dělohu ho v roce 1988 přivedla nemocná žena, které pro zhoubný nádor musel dělohu odstranit. Snažil se jí pak vysvětlit, že i když má vaječníky, vajíčka a hormony, nebude mít již nikdy děti. Ona se však zeptala: „Proč? Není možné dělohu transplantovat?“.

Česká transplantační nadace na podporu dárcovství a transplantací orgánů vznikla v roce 1992. Výroční cenu českým i zahraničním vědcům za mimořádné zásluhy pro rozvoj transplantační medicíny uděluje od roku 1998. Zabývá se rovněž podporou vzdělávání odborníků v transplantační medicíně.

Mezi oceněnými laureáty jsou český chirurg působící v USA Bohdan Pomahač, který jako první provedl transplantaci celé tváře v USA, profesor Raimund Margreiter z Insbrucku, který se zasloužil o rozvoj multiorgánových transplantací či profesor Paul Terasaki z Los Angeles, který položil základy transplantační imunologie.

8.10.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv