Specialisté z Masarykovy univerzity vyvinuli prototyp bot, které by mohly u dětí zmírnit problémy s vrozenou ortopedickou vadou, takzvanou valgozitou kotníků. Kvůli ověření účinku nyní hledají pro svou studii zdravé děti, stejně jako děti s patřičnou diagnózou, které právě začínají dělat první krůčky, oznámila mluvčí školy Tereza Fojtová.
Vada, která postihuje pět až deset procent dětí, se standardně léčí intenzivním cvičením. Aby léčení pomohli, vyvinuli odborníci z Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity ve spolupráci s firmou Boty Hanák speciální obuv. „Máme dva prototypy bot, které budou nosit zdravé děti i děti s diagnózou, abychom zmapovali účinek u obou skupin,“ uvedla Marta Gimunová, vedoucí výzkumu. Účast nemá pro děti žádná zdravotní rizika a měření je bezbolestné.
Rodiče obou skupin dětí se do studie mohou hlásit přes webovou stránku. Vědci hledají 50 dětí s diagnózou vpadlých kotníků a 50 zdravých. Z každé skupiny bude vždy polovina nosit zdravotní obuv a polovina ne.
„Momentem, kdy by rodiče své dítě měli přihlásit, je chvíle, kdy se pouští do prvních samostatných kroků, typicky se pustí například nábytku, kterého se při pokusu o chůzi drží. Účast ve výzkumu obnáší tři měření v průběhu sedmi měsíců od prvních kroků dítěte, přičemž každé trvá asi 20 minut, a u poloviny účastníků zahrnuje také nošení testované obuvi,“ přiblížila Gimunová.
Benefitem pro rodiče bude u dětí s diagnózou pomoc s řešením problému. Pro matky dětí bez diagnózy mají vědci nachystanou jako odměnu možnost bezplatného měření složení těla a výživového a pohybového poradenství, které může ženám po porodu vrátit se zpět do někdejší kondice.
Odborníci na lidskou chůzi z Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity spolupracují s obuvnickou firmou Josefa Hanáka už téměř deset let. Společně vytvořili nejdříve patentovanou stélku do bot a později i různé typy obuvi, které pomáhají odstraňovat vrozené problémy, stejně jako potíže, které si lidé způsobují špatným držením těla a nevhodným životním stylem.
30.9.2019zdroj: ČTK