Česko je podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) na prahu chřipkové epidemie. Počet nemocných s akutními respiračními onemocněními byl tento týden asi 1450 na 100.000 obyvatel. Oproti předchozímu týdnu stoupl počet nových o téměř 19 procent. Informaci o celkovém počtu nemocných zveřejnily některé krajské hygienické stanice. O epidemii se hovoří tehdy, kdy se počet pacientů pohybuje mezi 1600 až 1800 nemocnými na 100.000 lidí.

Chřipka/ilustrační foto

Nejvíce podle informací na webu Krajské hygienické stanice rostl počet nemocných dětí do 14 let. Infekce dýchacích cest jich mělo proti třetímu kalendářnímu týdnu asi o třetinu víc. O 17 procent přibylo nemocných mezi mladými ve věku 15 až 24 let, u dospělých byl nárůst jedenáctiprocentní a u seniorů dvanáctiprocentní.

Do minulého pátku bylo nahlášeno 21 závažných případů chřipky, které vyžadovaly intenzivní péči, čtyři pacienti starší 60 let zemřeli.

V některých krajích už chřipková epidemie začala. Ve Zlínském kraji je nemocnost 1898 lidí na 100.000 obyvatel, v Libereckém má infekci dýchacích cest 1776 lidí na 100.000 obyvatel.

Chřipka se od běžné virózy liší rychlým nástupem, bolestí kloubů a tělesnou teplotou nad 38 stupňů Celsia. Nejúčinnější prevencí je vyhnout se kontaktu s nemocnými, dále pravidelné mytí rukou vodou s mýdlem. Neumytýma rukama by se lidé neměli dotýkat obličeje.

Existuje i očkování, na které je už ale letos pozdě. Podle odborníků nestihne vakcína do nástupu epidemie vybudovat potřebné protilátky. Pro seniory nad 65 let a další vybrané skupiny je očkování hrazené z veřejného zdravotního pojištění, musí se ale opakovat každou sezonu. Účinnost vakcíny je asi 60 procent, protože působí jen na některé kmeny chřipky. Snižuje ale riziko závažných komplikací.

Očkováno je asi pět až sedm procent Čechů, u seniorů 20 až 30 procent. Evropská komise doporučuje, aby bylo očkováno až 75 procent seniorů a rizikové populace včetně zdravotníků a lékařů. Vakcína musí být podána každý rok.

28.1.2018

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv