Na nové možnosti léčby spavé nemoci a dalších chorob způsobovaných parazity rodu Trypanosoma upozornil výzkum, na kterém se podíleli také odborníci ze Středoevropského technologického institutu Masarykovy univerzity (CEITEC MU). Zaměřili se na interakci bílkovin. Výsledky studie uveřejnil prestižní časopis Science, sdělila Ema Wiesnerová z tiskového odboru univerzity.

Nový léčebný postup/ilustrační foto

Prvoci rodu Trypanosoma způsobují zvířatům i lidem řadu onemocnění, kromě spavé nemoci také Chagasovu chorobu. Infikovány jsou miliony lidí ve světě. Existující léčiva mají řadu vedlejších účinků, parazity často stoprocentně nezahubí, a může tak hrozit návrat nemoci. Věda proto hledá nová léčiva s vyšší účinností.

„Do výzkumu jsme přispěli tím, že jsme za pomoci metod nukleární magnetické rezonance pomohli objasnit strukturu a malé rozdíly mezi podobnými bílkovinami u prvoků rodu Trypanosoma a u lidí,“ uvedl spoluautor výzkumu Konstantinos Tripsianes.

Odborníci se při hledání možností nové léčby soustředili na glykozomy, malá tělíska, která jsou pro tyto prvoky charakteristická a která pomáhají s přeměnou glukózy, tedy jednoduchého cukru, na energii. K tomu jsou mimo jiné zapotřebí bílkoviny označované zkratkou PEX, z nichž jedna umí rozpoznat správný enzym a druhá umožňuje jeho přesun dovnitř glykozomu.

„Právě na tu druhou bílkovinu, označovanou jako PEX14, jsme se soustředili. Vytvořili jsme a porovnali její trojrozměrnou strukturu u parazita a člověka, v jehož buňkách se tento proces také odehrává. Zjistili jsme, že i když jsou si struktury těchto bílkovin velmi podobné, existují mezi nimi rozdíly právě v místě interakce, což nám umožní zacílit potenciální léčbu na interakci těchto dvou bílkovin konkrétně u trypanosom,“ uvedl Tripsianes.

Výzkumníci díky tomu mohli vytvořit malé molekuly, které blokují interakci PEX5 a PEX14, a tím i metabolismus glukózy. Ta se hromadí v těle parazita, který pak zahyne v důsledku selhání metabolismu.

„Díky rozdílům mezi bílkovinou u parazita a člověka nové sloučeniny neovlivní metabolismus glukózy v lidských buňkách, a blokátory bílkoviny PEX14 by se tedy mohly stát základem pro tvorbu nových léčiv proti onemocněním označovaným jako trypanozomiázy, jako je právě spavá nemoc nebo Chagasova choroba,“ doplnil Tripsianes.

4.4.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv