Brněnští vědci vyvinuli přístroj, který má lékařům pomoci v léčbě rakoviny. Do oblasti, kde je zhoubný nádor, se zasunou elektrody, které do postiženého místa vyšlou pulsy a ve výsledku narušená buňka odumře. Vědci dnes přístroj představili novinářům. Zatím bude sloužit k experimentům, jde o funkční prototyp.

Nápad/ilustrační foto

Proces, na který se přístroj používá, se nazývá ireverzibilní elektroporace. Odborníci v ČR dosud měli pouze jeden přístroj tohoto druhu od firmy AngioDynamics, o který se dělí všechna vědecká pracoviště v ČR. Toto zařízení navíc stojí několik milionů korun.

Novinka od brněnských vědců má větší variabilitu nastavení, a přístroj je proto vhodný zejména pro vědce. Zatím na něm pracují studenti. Podle Dalibora Červinky z Vysokého učení technického v Brně je nyní cílem zlepšit jeho ovládání.

Novinka, kterou brněnští vědci dnes představili, má až trojnásobný výkon oproti stávajícímu zařízení, které je na trhu. „Na zničení tumorů se nepoužívá vysoká teplota, ale vysoké napětí,“ uvedl Tomáš Andrašina z radiologické kliniky Fakultní nemocnice Brno.

„Rádi bychom v budoucnu upravili přístroj pro velkoplošnou elektroporaci. V takovém případě by se elektrody do orgánu nezapichovaly, ale měly by podobu velkoplošné vodivé mřížky, například z uhlíku,“ uvedl Červinka. Odborníci by díky tomu mohli ničit zasažené tkáně po celé šíři daného orgánu.

Podle odborníků má přístroj širší využití, tedy nejen v boji proti rakovině. Dá se využít na zprůchodnění močových a žlučových cest. Zatím není určený pro sériovou výrobu, ale pro vědecké experimenty. Jeho vývoj stál jen na materiálu zhruba 100.000 korun.

Odborníci chtějí do budoucna vyrobit ještě komplikovanější zařízení, které bude pro pacienta daleko šetrnější a nebude nutná celková anestezie. Jeho vývoj bude ale záviset na grantech.

9.3.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv