Zapojení studentů lékařských fakult do pomoci v nemocnicích v době koronaviru má být dobrovolné, mělo by být adekvátně ohodnoceno a mělo by umožnit studentům řádně pokračovat ve studiu. V prohlášení zaslaném ČTK to uvedla Asociace děkanů lékařských fakult ČR. Asociace také chce, aby studenti pracující ve zdravotnických zařízeních mohli stejně jako ostatní zdravotníci dostat očkování proti koronaviru.

V současnosti ve zdravotnických zařízeních pomáhá podle děkanů asi tisícovka studentů lékařských fakult a studenti jsou připraveni zvýšit rozsah své pomoci. Děkani uvedli, že jsou si vědomi zhoršující se situace související s šířením koronaviru a očekávaného přetížení nemocnic spojeného s nedostatkem zdravotnického personálu. Podporují zapojení studentů zdravotnických oborů do pomoci ve zdravotnických zařízeních, ale chtějí, aby byly splněny některé podmínky. 

Zapojení studentů podle děkanů musí být dobrovolné. Nařízená pracovní povinnost se podle nich v minulém roce ukázala jako kontraproduktivní. Chtějí rovněž, aby práce umožňovala studentům pokračovat řádně ve studiu. Studenti by podle prohlášení měli vykonávat kvalifikované práce odpovídající jejich kompetencím a měli by za to být adekvátně ohodnoceni. „Studentská dobrovolná pomoc by neměla být využívána pro nehonorované a nezdravotnické činnosti,“ napsali děkani. Podle nich také studenti mají mít možnost nechat se očkovat stejně jako ostatní zdravotníci v nemocnicích.

Děkani dodali, že lékařské fakulty budou i nadále uznávat část práce, kterou studenti vykonají v nemocnicích, jako náhradu praktické výuky.

4.1.2021

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv