Dnes je první Den dárců kostní dřeně. K nové celosvětové tradici, která bude každoročně připadat na třetí zářijovou sobotu, se připojilo i Česko. Den dárců kostní dřeně oslavuje nejen ty, kdo se rozhodli někomu na světě pomoci, ale je výzvou pro další, aby se k nim připojili. V pražském registru je nyní téměř 24 tisíc potenciálních dárců.

Život/ilustrační foto

Pomohou tak lidem, kteří onemocněli leukémií nebo jiným zhoubným onemocněním krvetvorby. Porucha krvetvorby je někomu na světě diagnostikována každé tři minuty.

Přestože loni zaznamenal Český registr dárců krvetvorných buněk pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) rekordní počet potenciálních dárců, přibližně každý třetí nemocný se transplantace kostní dřeně nedočká. Registr hledá vhodné dárce pro transplantaci pro více než 22 tisíc lidí.

„Je-li vám 18 až 35 let, jste zdraví a vážíte více než 50 kg, máte možnost dát někomu naději – ať už tříleté holčičce, tátovi od rodiny nebo mladé ženě, která má ještě celý život před sebou. Onemocnění krvetvorby, neboli více než 70 různých diagnóz, si totiž nevybírá,“ uvedla vedoucí pražského registru IKEM Marie Kuříková.

Český registr dárců krvetvorných buněk letos pomohl zatím 65 nemocným, kteří se dočkali transplantace kostní dřeně od českých i zahraničních dárců. Celosvětově nalezne svého dárce více než 50 procent nemocných v zahraničním registru, v Česku je tento podíl více než šedesátiprocentní. Dárců je po celém světě více než 25 milionů v 52 zemích.
Informace o tom, jak se stát dárcem, jsou na webu www.darujzivot.cz.

19.9.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv