Mezi civilizační choroby 21. století řadíme i diabetes mellitus, neboli cukrovku. Po vyslechnutí této diagnózy se pacienti musí připravit na pravidelný selfmonitoring a úpravu životního stylu. Neměli by zapomínat ani na pohyb. O tom jsme si popovídali s paní docentkou MUDr. Denisou Janíčkovou Žďárskou, PhD. z Ústřední vojenské nemocnice. 

Jaký je rozdíl mezi diabetem 1. a 2. typu? Můžeme zdravým životním stylem tomuto onemocnění zabránit?

Diabetes 1. typu je autoimunitní onemocnění, za který nemocný nemůže. Organismus si sám vytvoří protilátky proti buňkám, které produkují inzulin. Diabetes mellitus 2. typu je naopak civilizační choroba, kterou si sami můžeme způsobit nezdravým životním stylem. Důležité je proto dbát na vyváženou stravu, myslet na dostatečný přísun vitamínů, bílkovin a omezit nadbytečný přísun cukru

Když se bavíme o zdravém životním stylu, neměli bychom zapomínat na pohyb. Jaká pravidla platí pro diabetiky?

Dbát na zdravý životní styl je důležité u všech, nejen u pacientů s cukrovkou. Pokud diabetik nikdy předtím nesportoval, měl by samozřejmě začít zlehka. Vhodná je chůze, třeba i severská chůze se speciálními holemi, známou jako nordic walking, s postupným navyšováním kroků.  U obézních pacientů je zase dobré plavání. Z aerobních aktivit doporučuji dále i jízdu na kole. Postupem času je vhodné přidat takzvané odporové cvičení, tedy cvičení se závažím, cvičení s vlastní vahou těla nebo s posilovací gumou. 

Optimální je kombinace aerobního i odporového cvičení. Odporovému cvičení by se měl pacient věnovat 2x týdně, na aerobní aktivitu by si měl vyhradit minimálně 2,5 hodiny týdně.  

I lidé s diabetem se mohou vrcholově věnovat sportu. Je ale důležité, aby si pravidelně kontrolovali hladinu krevního cukru, která se může velmi rychle změnit. 

Jak dnes věda pokročila v léčbě diabetu? A jak si mohou pacienti monitorovat hladinu cukru v krvi?

Technologie v našem oboru zažívají obrovský rozmach. Glukometry jsou nahrazovány podkožními senzory, které pravidelně monitorují hladinu cukru v krvi. Monitorace může být okamžitá, po přiložení čtečky nebo mobilního telefonu, to umožňuje například senzor Free style libre. Dalším příkladem je monitorace kontinuální, kterou nabízí senzory společnosti Dexcom. Výhodou je, že pacient pravidelně sleduje hladinu glukózy v krvi, třeba i na svém telefonu. Na dálku tak mohou rodiče kontrolovat hodnoty svých dětí. Léčba diabetu dnes nabízí široké možnosti. Nejdůležitější je ale léčit diabetes včas. 

7.11.2022

zdroj: Ozdravotnictví.cz


Další články

Na přehled všech zpráv