Dnešek je Světovým dnem Downova syndromu. Datum 21. 3. symbolicky odkazuje na podstatu postižení, kdy člověk má v genetické výbavě o jeden 21. chromozom navíc, tedy tři. Den se koná letos podesáté pod heslem „Mé příležitosti, mé volby“ a připomene práva lidí s tímto syndromem a roli jejich rodin. Kampaň podpoří videoklip představující lidi s Downovým syndromem z celého světa, do něhož letos přispělo i Česko.

Downův syndrom/ilustrační foto

„Jakkoli se péče o osoby s Downovým syndromem a jejich přijímání společností v Česku v posledních letech zlepšuje, stále musejí překonávat množství překážek,“ uvedla předsedkyně Společnosti rodičů a přátel dětí s Downovým syndromem Dagmar Dzúrová.

Problém je podle ní v tom, že pro podpůrná opatření v předškolním věku jsou tyto děti často považovány za příliš zdravé, při nástupu do školy ale zase příliš postižené na to, aby mohly být vzdělávány s ostatními. „Po skončení školní docházky čelí neschopnosti českého trhu práce nabízet místa handicapovaným, ačkoli vhodně zvolenou práci dokáže vykonávat řada z nich s odpovědností a vysokou motivací,“ dodala.

Na stránkách www.dends.cz jsou informace o akcích, které se dnes konají v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Ostravě, Plzni, Jablonci, Vsetíně, Opavě, Bratislavě a Košicích. Symbolicky se propojí ve 2:13 odpoledne a ve 21:03 večer, kdy se budou po celé republice vypouštět balónky s ručně psanými vzkazy a přáními účastníků jednotlivých setkání.

V Praze se lidé mohou vydat na společnou procházku, která začne v 11:00 na Náměstí Republiky před Obecním domem a povede na Petřín. Tam na hvězdárně ve 2:13 vypustí balónky. Další program pokračuje uvnitř observatoře, kde se lidé dozvědí víc o Planetce č. 213, a pokud bude příznivé počasí, také si ji dalekohledem prohlédnou.

21.3.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv