Do protialkoholní léčebny se už po roce vrací pětina klientů. Ukázala to analýza Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), kterou v minulých dnech provedla. Od roku 2010 počty léčených klientů zvolna klesají, celkové náklady rostou. Pokles léčených souvisí podle mluvčího VZP Oldřicha Tichého zřejmě s tím, že pojišťovně celkově ubývá klientů. Dalším důvodem může podle něj být přesun části pacientů do ambulantní léčby.
Trauma/ilustrační foto

Česko patří dlouhodobě mezi země s vysokou spotřebou alkoholu. Podle studie Světové zdravotnické organizace vypije každý Čech průměrně 13 litrů čistého alkoholu za rok, což je dvojnásobek světového průměru. U českých mužů je podle téhož zdroje průměrná spotřeba dokonce 18,6 litru čistého alkoholu ročně.

Celkem zaplatila loni VZP za své klienty v protialkoholních léčebnách 91 milionů korun. Léčbu uhradila 1292 lidem, z nich 248 do ní nastoupilo opakovaně po léčbě z roku 2013. Průměr recidiv činí 19,2 procenta. Pokud by se započetl opakovaný nástup těch, kteří se do léčebny vrátili po víc než roce, bylo by výsledné číslo podle mluvčího nepochybně vyšší.

Nejvíc pacientů pocházelo z jižní Moravy a Zlínského kraje. Analýza rovněž ukázala, že v krajích, kde lidé končí v léčebně nejčastěji, je opakování léčby méně časté.

Zatímco celkové počty léčených v posledních pěti letech mírně klesají, náklady na jejich léčbu rostou, z 56.000 korun v roce 2010 na více než 70.000 korun loni. Průměrný počet ošetřovacích dnů v léčebně se ve sledovaném pětiletém období pohybuje stabilně kolem padesáti.

18.12.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv