Domácí péče je podle poskytovatelů osmkrát levnější než pobyt pacienta v nemocnici. Peníze od zdravotních pojišťoven podle Charity ČR nepokrývají ani náklady, její zástupci to uvedli na tiskové konferenci. Spouští petici za změnu financování, chtějí její projednání ve Sněmovně. Na úhradu domácí péče šly loni dvě miliardy korun z celkem 300 miliard veřejného zdravotního pojištění.
Péče/ilustrační foto
O rozdělení peněz z veřejného zdravotního pojištění rozhodují v dohodovacím řízení zdravotní pojišťovny na základě dohody se zástupci segmentu zdravotní péče. Domácí péče na jejich návrhy nepřistoupila, ministerstvo proto stanoví v následujících měsících úhrady vyhláškou. Podle vyjádření ministerstva po skončení dohodovacího řízení nabízely pojišťovny navýšení o 12 procent, což by znamenalo asi 250 milionů korun navíc.

„Je argumentováno tím, že celkový objem peněz do segmentu roste. Ale roste i počet klientů,“ uvedl ředitel Charity ČR Lukáš Curylo. Spolu se stárnutím populace roste i počet seniorů, kteří domácí péči využívají nejčastěji. V současné době jich je přes dva miliony, do roku 2050 přibude další milion.

„Pokud klient péči nedostane, tak mu nezbývá než navštívit nemocnici, kde většinou bývá pacientem na interně, což je osmkrát dražší než naše péče,“ dodal.

Loni přistoupili podle Curyla zástupci segmentu domácí péče na dohodu s pojišťovnami za podmínky, že se v dalším roce financování vyřeší. Od roku 2007 podle něj úhrady za péči, které se stanovují takzvanou hodnotou bodu, dokonce poklesly. Zatímco tehdy byla 1,11 Kč, v současné době je 1,05 Kč. „Žádáme navýšení hodnoty bodu o 40 procent na 1,47 korun. Odpovídá to reálných nákladů, které máme,“ uvedl s tím, že Charita ČR platy sester v domácí péče dokrývá z jiných zdrojů. Pro všechny poskytovatele domácí péče by to znamenalo podle Curyla asi miliardu korun navíc.

Problematické je podle Ludmily Kučerové, která za Charitu ČR s pojišťovnami jednala, také to, že střediska domácí péče dostávají od pojišťoven zálohy a později jim vyfakturují odvedenou práci. „Nemůžeme si dopředu spočítat, kolik dostaneme za vykonanou práci. Dozvíme se to až za rok a půl,“ řekla. Někdy pak středisko nedostane za odvedenou práci zaplaceno, protože překročilo svůj limit.

Dnes poskytovatelé zahájili sběr podpisů na „Petici za záchranu domácí péče“. Chtějí jich získat 10.000, aby musela problém projednat Poslanecká sněmovna. „Chceme dokrytí reálných ztrát a vizi v horizontu třeba pěti let, tedy systémové, ne krátkodobé řešení,“ dodal Curyla.

4.7.2019

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv