V České republice se podařilo zastavit nekontrolované šíření nemoci covid-19 a země se v následujících týdnech může postupně začít vracet k normálnímu životu. Prohlásil to dnes ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Nemocnice podle něj zvládly péči o vážně nemocné a podařilo se ochránit nejvíce zranitelné skupiny. I když se některá opatření, která od první poloviny března paralyzují každodenní život i ekonomiku, začnou zmírňovat či rušit, je podle odborníků třeba postupovat po krocích a obezřetně. Předseda Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček varoval před přílišným optimismem a upozornil, že virus je mimořádně zrádný.

Coronavirus Micro World. Viral Epidemic series. Visually attractive backdrop made of Coronavirus particles and micro space elements suitable in layouts on virus, epidemic, infection, disease and health

Dosud potvrzených víc než 5000 případů nákazy koronavirem v Česku má na konci dubna vzrůst na zhruba 10.600 nakažených, zatím dřívější odhady hovořily o číslu 14.200 případů. V nemocnicích dosud zemřelo 91 lidí s covidem-19, naopak 181 pacientů se podle ministerstva zdravotnictví vyléčilo. Laboratoře v úterý udělaly rekordních 7434 testů, jejich celkový počet tak stoupl na 98.681.

Česko se podle Vojtěcha díky přijatým restriktivním omezením vyhnulo černému scénáři z Itálie, Španělska, Británie či USA, kde zdravotnický systém nezvládá nápor vážně nemocných pacientů. Reprodukční číslo, tedy průměrný počet dalších lidí, kteří se nakazí od jednoho pozitivně testovaného, se blíží k jedna. „Reprodukční číslo blízké jedné neznamená zastavení šíření nemoci, ale šíří se kontrolovaně,“ řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Za úterý přibylo 195 lidí s nově prokázanou nákazou, a celkový počet tak přesáhl 5000. Seniorů je podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky mezi nakaženými asi 24 procent a jejich podíl výrazně neroste. Většina zemřelých je ve věku nad 80 let. „Podstatná část pacientů, kteří zemřou, zemřou s covid-19, ale ne na covid,“ zdůraznil předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý. Nákaza koronavirem se zatím prokázala ve 34 pobytových zařízeních sociálních služeb z celkového počtu 1900, dnes začne testování zaměstnanců.

V nemocnicích bylo v úterý 432 pacientů nakažených koronavirem, u víc než stovky z nich mělo onemocnění těžký průběh. Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně se stav dvou pacientů s covid-19 zlepšil natolik, že mohli být přeloženi z anesteziologicko-resuscitační kliniky.

Přes nadcházející Velikonoce se nebudou dál zpřísňovat bezpečnostní opatření, uvedl po dnešním jednání krizového štábu Hamáček. Současná opatření jsou podle něj dostačující. Zopakoval, že letošní svátky se ale musejí obejít bez tradičního koledování dětí i dospělých spjatýého s Velikonočním pondělím. Věřící se nemohou osobně zúčastnit bohoslužeb, ale mohou využít on-line přenosů z řady farností.

8.4.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv