Epileptikům sport prospívá. Mnozí se ho ale bojí nebo jsou z něj vylučováni. Při dodržení bezpečnosti však sportování epileptiky neohrožuje, uvedla Akademie věd ČR (AV). S motivací i překonáním obav epileptikům pomáhá také pacientská organizace EpiStop. Na pondělí připadá Mezinárodní den epilepsie.

Aktivní epilepsii má v Česku asi 80 000 lidí. Epileptický záchvat pak podle AV někdy zažilo téměř 400 000 lidí. Epilepsie je podle odborníků nejčastější chronické onemocnění mozku a právě sport jeho průběh prokazatelně zlepšuje. Proto je cílem letošního Mezinárodního dne epilepsie na toto téma upozornit.

Podle odborníků musí být každý pacient posuzován individuálně. Jeho blízcí, ošetřující lékař i neurolog mu mají pomoci najít cestu jak bezpečně sportovat. „Dospělí i děti s epilepsií se mohou věnovat naprosté většině sportů, dokonce až po lezení po stěně, jízdu na koni či bojové sporty, pokud se dodrží všeobecná bezpečností opatření a je přítomen někdo, kdo je o zdravotním stavu informován,“ uvedla lékařka Jana Zárubová z Centra pro epilepsii 2. lékařské fakulty a Fakultní nemocnice v Motole. Lékařka uvedla, že sportovat mohou i pacienti s nezvladatelnou epilepsií, byť v takovém případě už je třeba větší obezřetnost a konzultace konkrétního postupu s lékařem.

„Výzkumné studie jak u pacientů s epilepsií, tak v experimentu na zvířatech, prokázaly, že už samotná fyzická činnost snižuje četnost záchvatů a snižuje stres, kterému jsou často pacienti vystaveni,“ doplnil Jakub Otáhal z Fyziologického ústavu AV.

„Když se někde objeví dítě s epilepsií nebo třeba když dítě sportuje a objeví se epilepsie, tak mají všichni dost strach a spíše dotyčného odrazují nebo vylučují z týmu. A dospělí s epilepsií toho také moc nedělají, bojí se sportovat, protože jim bylo všechno v minulosti zakazováno,“ řekla ke zkušenostem pacientů Kateřina Kolářová ze spolku EpiStop.

Spolek pořádá pro skupiny šesti až sedmi lidí například akci EpicWalking. Lidé si v několika lekcích vyzkouší chůzi s holemi. „Víme, že to lidem hodně prospívá, jak po fyzické stránce, tak i po psychické stránce. Ale jinak se toho v přístupu k epileptikům v této oblasti příliš nezlepšilo,“ konstatovala Kolářová.

EpiStop také spolupořádá vodácký triatlon EPPI a organizuje charitativní běh EpicRun v pražské Stromovce. Vyvrátit předsudky vůči sportování epileptiků pak bude cílem webinářů a akreditačních kurzů pro učitele tělesné výchovy a trenéry, které EpiStop připravuje na letošní rok.

Mezinárodní den epilepsie se letos koná posedmé. Některé památky se v pondělí rozsvítí fialově, právě tato barva je totiž symbolem nemoci. V Praze to budou třeba Petřínská rozhledna, Tančící dům a Žižkovský vysílač.

7.2.2021

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv