Evropská unie by se měla snažit přimět Čínu, aby zveřejnila veškeré informace o rozšíření koronavirové nákazy. V diskusi se šéfem unijní diplomacie Josepem Borrellem k tomu dnes vyzvala řada europoslanců zahraničního výboru Evropského parlamentu. Borrell v debatě věnované nedávné zprávě svého úřadu o dezinformacích spojených s nemocí covid-19 odmítl, že by Brusel ustupoval nátlaku Pekingu a zmírňoval vyznění tohoto dokumentu ve prospěch Číny.

Europoslanci si španělského politika pozvali kvůli zprávě Evropské služby vnější akce, podle níž Rusko a v menší míře Čína „cílí konspirační teorie a dezinformace na veřejnost v EU a širším okolí“. Podle některých médií úřad zprávu po nátlaku z Číny upravoval a zmírňoval její vyznění, takže proti původní verzi vypadla například zmínka o čínské „globální dezinformační kampani“.

„Chtěl bych jasně říci, že EU se neohýbá před nikým,“ prohlásil dnes Borrell, podle něhož evropská diplomacie vytrvale a objektivně monitoruje dezinformační aktivity dalších států. Rozdíly mezi jednotlivými verzemi zprávy vysvětloval tím, že nejprve šlo o interní dokument určený pouze pro účely úřadu a teprve po revizi mohl být podle běžné praxe publikován.

Část diskutujících poslanců nabádala Borrella, aby byl Brusel aktivnější směrem k Pekingu a snažil se jej přimět k maximální otevřenosti.

„Je vážně čas na novou strategii k Číně, vysvětlit jí, že by měla být otevřenější, přestat šířit dezinformace a skončit s tlaky na Evropu,“ řekla belgická liberální europoslankyně Hilde Vautmansová.

Čína se podle zprávy zveřejněné minulý pátek snažila mimo jiné zamlžit původ viru, přiřknout za jeho rozšíření ve Wu-chanu vinu Spojeným státům či zaplavit sociální média manipulativními informacemi o tom, jak čínské úřady nemoc od počátku zvládly.

Skupina europoslanců se minulý týden obrátila na Evropskou komisi s výzvou, aby vyšetřila, zda čínské orgány zpočátku záměrně nezamlčovaly informace o šíření nemoci a odkud přesně začalo. Podle jednoho z iniciátorů výzvy Tomáše Zdechovského čelili někteří politici, kteří dopis podepsali, tlaku na sociálních sítích či od lidí spojených s Čínou, aby si svou účast na výzvě rozmysleli.

30.4.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv