Špatná zpráva pro ekzematiky. Podle nových výzkumů jsou lidé trpící ekzémy, tj. stavem kůže, který se vyznačuje svěděním, podrážděním a vyrážkou, náchylnější ke zlomeninám kostí a jiným zraněním kostí.

Ekzematik/ilustrační foto

Vědci zkoumali téměř 35 tisíc osob z USA ve věku 18 až 85 let, z nichž 7% trpí ekzémy. Metodou výzkumu bylo dotazníkové šetření (údaje z roku 2012) prostřednictvím National Health Interview Survey, organizace monitorující zdraví od roku 1957. Údaje jsou shromažďovány prostřednictvím osobních pohovorů v domácnostech.  V potaz byl brán nejen věk a pohlaví, ale i vzdělání, příjem, výskyt astmatu, senné rýmy, alergií na potraviny a další faktory.

Bylo zjištěno, že lidé trpící ekzémy jsou o 44% náchylnější ke zranění kostí a s 67% pravděpodobností bude toto zranění kosti či kloubu závažné natolik, že bude omezovat jejich fyzické aktivity.

U lidí s jinými kožními problémy se spojitost s větším rizikem zlomenin neprokázala.

Hlavní autor studie, zveřejněné v JAMA Dermatology, Dr. Jonathan I. Silverberh uvedl, že na vině může být únava a nedostatek spánku související s užíváním antihistaminik, jež zvyšují riziko pádu či náhodného úrazu kostí či kloubů. Chronické záněty jsou navíc spojeny s úbytkem kostní hmoty, stejně jako léky na bázi steroidů.

Tento výzkum objevil nový pohled na vnímání ekzému. Podle doktora Silverberga se nejedná pouze o povrchový kožní problém, ale jeho chronické důsledky mohou jít daleko nad rámec kůže.

I tyto závěry však budou vyžadovat ještě další výzkumy. Už teď je ale jasné, že výskyt ekzému v dospělosti je rizikovým faktorem zlomenin a jiných zranění omezující pohyb. Tato zjištění mohou vést k preventivním opatřením, která by mohla snížit riziko zranění dospělých pacientů s ekzémem.

 

Zdroj: The New York Times, Nicholas Bakalar

14.11.2014

zdroj: The New York Times


Další články

Na přehled všech zpráv