Psychiatrické oddělení Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) otevřelo ambulanci pro ženy, které mají v těhotenství anebo po porodu psychické problémy. Lékař kromě odborné pomoci bude rozhodovat i o případném nasazení léčiv relativně bezpečných pro plod. Novinářům to dnes sdělila mluvčí nemocnice Petra Petlachová.

„Přirozené změny v organismu těhotné ženy mohou aktivovat skrytá nebo dřívější, léčbou potlačená, duševní onemocnění. Přispět k nim ale může také stres, který v tomto životním období není výjimkou,“ uvedla mluvčí.

Ženy podle ní často řeší špatné rodinné vztahy či problémy s partnerem, ke stresu ale může přispívat i ekonomická situace nebo sociální sítě. „Najdou tam množství vědecky nepodložených doporučení, která mohou vést k nahromadění stresu z toho, že je nesplňují. Pacientky přijímáme už od prvního trimestru se snahou jejich duševní stav stabilizovat nejen pomocí léků, ale také psychoterapií,“ uvedl David Škrda z psychiatrického oddělení FNO.

Podle něj jsou obdobné ambulance v západních zemích zcela běžné a psychickému stavu těhotných žen je nutné věnovat pozornost. „Pro optimální rozvoj nervové soustavy plodu je potřebné malé množství stresového hormonu kortizolu. Ten se dostává z těla matky přes placentu, která jej redukuje na potřebnou úroveň. Když ale žena zažívá stres, dochází k jeho patologickému zvýšení a ovlivnění rozvoje centrální nervové soustavy, vedoucí k problémům s regulací emocí v dospívání,“ uvedl Škrda.

Ambulance nebude pomáhat jen těhotným, ale také ženám po porodu. Cílem je včas zachytit u žen zhoršení psychického stavu, nejčastěji poporodní deprese. FNO se podobně jako některá další zdravotnická zařízení zapojila do projektu organizovaného Národním ústavem duševního zdraví (NÚDZ). Rodičky budou moci vyplnit elektronický dotazník. „Ten naznačí, zda u pacientky hrozí riziko poporodní deprese, a NÚDZ jí nabídne další možné podpůrné služby sociálních organizací. A my možnost psychoterapeutické či psychiatrické péče v naší nemocnici.“ řekl vedoucí lékař porodních sálů Richard Špaček.

Šestinedělí je podle lékařů pro zhoršení duševního stavu žen nejhorším obdobím. „Ženy, u kterých hrozí rozvoj poporodní deprese, v naší ambulanci vyšetříme, navrhneme terapii a nabídneme kontakty na organizace, jejichž součástí jsou ženy, které samy problémy prošly a mohou být v podpoře pacientky výrazně nápomocné. Vznikem specializované ambulance se rovněž snažíme o to, aby se tyto pacientky dostaly snáze k odborné péči a včasné obnovení jejich psychické rovnováhy pozitivně ovlivnilo vyvíjecí se plod i narozené dítě,“ doplnil Škrda.

(ČTK) 

4.3.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv