Festival o duševním zdraví a mysli zvaný Na Hlavu se letos zaměří na rozmanitost. Koná se od 29. února do 3. března a pořádá jej Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) v Městské knihovně v Praze. Jeho součástí je kromě jiného promítání filmů, diskuse či divadelní představení. Novinkou bude téma umělá inteligence (AI) v oblasti duševního zdraví. Festival otevře otázky, jak mluvit o duševním zdraví, a představí osobní příběhy lidí se zkušeností s duševním onemocněním, řekl dnes ČTK mluvčí NUDZ Jan Červenka.

„Téma jsme zvolili, protože chceme hledat cesty k tomu, co nás spojuje, i přes naše individuální odlišnosti. Ať už se jedná o odlišnou sexuální orientaci, psychické či jiné onemocnění, rozdílnost v náboženském vyznání, vzezření našich těl, barvě pleti nebo věku, klíčem k tomu spolu vycházet je porozumět sobě samému a nalézt pochopení, respekt a úctu k ostatním lidem,“ uvedl ředitel NUDZ Petr Winkler.

Festival se bude věnovat i duševnímu zdraví a etice ve spojení s AI. „Diskusi s předním expertem na toto téma Janem Romportlem a profesorem Jiřím Horáčkem bude moderovat Petr Koubský, redaktor Deníku N pro vědu a techniku,“ uvedla programová hlava festivalu Karolína Mladá. Oba diskutující společně pracují na mobilní aplikaci, která má dětem pomoci obstát v prostředí sociálních sítí a internetu. „S ohledem na alarmující výsledky národního monitoringu duševního zdraví dětí jsme také zařadili workshop pro rodiče s názvem Jak pečovat o dětské duševní zdraví pořádaný organizací Nevypusť duši,“ doplnila Mladá.

Součástí prvního festivalového dne bude mimo jiné otevření výstavy Teryll ART: Psychika v obrazech a promítání dvou filmů: Blízko a DogMan. Program se zaměří třeba na Alzheimerovu chorobu, bodyshaming, opuštěnost ve vyšším věku, dětské duševní zdraví, transgenerační přenos traumatu a na řadu dalších.

Více o festivalu zájemci zjistí na www.festivalnahlavu.cz.

(ČTK)

27.2.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv