Americká společnost SHINE Medical Technologies oznámila první komerční prodeje terapeutického izotopu Lutecium-177 (Lu-177), který má podle vědců potenciál pro léčbu pacientů s rakovinou. Lu-177 byl vyroben pomocí technologie, kterou vyvinuli vědci z Česka. Informoval o tom dnes mluvčí Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR (ÚOCHB) Dušan Brinzanik.
Lu-177 je radionuklid, který se využívá k léčbě neuroendokrinních nádorů. Podle vědců je ale slibný i pro léčení metastatické rakoviny prostaty. Izotop přímo ozáří rakovinné buňky poté, co ho do místa nádoru dopraví molekula.
Zástupci ÚOCHB uvedli, že ve světě jsou desítky klinických studií testující sloučeniny Lu-177 pro léčbu různých typů rakoviny. Vzhledem k dosavadním příznivým výsledkům se očekává, že poptávka po tomto izotopu v budoucnu rychle poroste.
ÚOCHB uzavřel dohodu se společností SHINE loni na jaře. Firmě zaměřené na výrobu izotopů pro zdravotnictví tak poskytl přístup k nové technologii ústavu, která slouží k oddělení lutecia od obohacených terčů ytterbia. Technologie z Česka je proti dosavadním postupům mnohem rychlejší. To může vést k větší výrobě vysoce koncentrovaného, takzvaného beznosičového Lu-177 v lepší kvalitě a následně i k širšímu využití v léčbě.
Za technologií stojí tým Miloslava Poláška, který ji úspěšně otestoval s vědci z Ústavu jaderné fyziky AV. První výrobu terapeutického izotopu novou cestou v množství, které odpovídá dávkám pro pacienty, odborníci z ÚOCHB a SHINE oznámili letos v lednu.
„Vědecký výzkum umí být někdy hodně frustrující. Když pak vidíte, jak se vaše technologie dostává z laboratoře do světa tak rychle, je to velké zadostiučinění,“ řekl Polášek, který vede skupinu Koordinační chemie při ÚOCHB.
Výkonný ředitel SHINE Medical Technologies Greg Piefer zdůraznil, že schopnost cílit s vysokou přesností na metastazující rakovinné buňky může dát naději na přežití pacientům, kteří dosud neměli možnost léčby. Firma nyní pracuje na tom, aby technologii využila k masové produkci Lu-177
18.11.2020zdroj: ČTK