Vedení Fakultní nemocnice v Motole prověřuje jednotlivé případy pacientů, kteří se účastnili klinické studie s kmenovými buňkami. Vědecký tým senátorky a lékařky Evy Sykové, který v motolské nemocnici provádí experimentální léčbu amyotrofické laterální sklerózy (ALS), si podle České televize nechával od svých pacientů za terapii kmenovými buňkami vyplácet 150.000 korun. Účast na klinické studii je přitom ze zákona bezplatná. Pokud se podle vedení nemocnice najdou nezpochybnitelné důkazy, že se tak dělo na půdě nemocnice, podá žalobu na poškození dobrého jména.
„Vedení Fakultní nemocnice v Motole se důrazně distancuje od vedlejších pracovních aktivit, které by mohly mít za následek finanční úhradu za účast pacientů s diagnózou ALS v klinické studii probíhající ve FN Motol,“ sdělila mluvčí nemocnice Pavlína Danková. Něco takového je podle vedení nemocnice naprosto nepřijatelné. Kromě prověření případů samotných pacientů zahájilo také vnitřní šetření. Kauzu zkoumají právníci.
Po neurolozích Martinu Bojarovi a Aleši Homolovi bude vedení nemocnice žádat vysvětlení celé věci. „Pokud někdo požadoval v naší nemocnici po našich pacientech úhradu za účast v klinické studii, okamžitě s ním ukončíme spolupráci,“ řekl ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík.
Právě Bojar a Homola zastupují v motolské nemocnici expertní tým. Nemocným odebírá kmenové buňky z kostní dřeně a po kultivaci je vrací zpět do mozkomíšního moku. Na vzorku 26 nemocných, kteří do klinické studie vstoupili, ověřuje, zda je použití kmenových buněk bezpečné a jestli má šanci průběh nemoci zmírnit.
Motolská nemocnice musí kmenové buňky ze zákona aplikovat zdarma, protože jde o experimentální studii s neověřenými výsledky. Platbu za terapii kmenovými buňkami ale pořadu Reportéři ČT, který byl odvysílán v pondělí, potvrdilo několik pacientů či jejich příbuzných.
Kvůli poškození dobrého jména Akademie věd ČR i Ústavu experimentální medicíny už Sykovou odvolal z funkce ředitelky předseda akademie Jiří Drahoš.
1.6.2016zdroj: ČTK