Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) dnes otevřela dětskou stomickou poradnu, první specializované pracoviště v kraji zaměřené na péči o děti s vývodem střeva. V nové ambulanci o ně budou pečovat dětský chirurg, pediatr z Kliniky dětského lékařství a stomická sestra, řekla mluvčí nemocnice Naďa Chattová.
Dětský úsměv/ilustrační foto
„Pečovat budou o děti, kterým musel být z nejrůznějších důvodů vytvořen vývod buď na tenkém, anebo na tlustém střevě. Další poradny pro děti se stomií jsou v Brně a v Praze,“ uvedla. Ostravská ambulance bude pomáhat dětem s trvalou i dočasnou stomií.

„Synovi museli udělat dočasnou stomii a čekáme, až jej budu moci lékaři operovat. Stomická sestra nás naučila, jak s pomůckami pracovat. Když mám nějaký problém, tak ji oslovím,“ řekla Sabina Kamená, jejíž syn Dominik je v péči Chirurgické kliniky FNO osm měsíců. „Začátky byly hodně náročně, ale postupně jsem se s touto situací srovnala a beru ji jako nedílnou součást synova života. Dá se to zvládnout. Syn prospívá naprosto bez problémů, vůbec nemám pocit, že by jej to nějak omezovalo,“ dodala.

„Otevření poradny jsme plánovali asi půl roku. A vnímám to jako další krok ke zkvalitnění péče o naše dětské pacienty i jako logický vývoj. Před mnoha lety jsme totiž zvažovali, zda otevřít ambulanci pro dospělé, kde se o takovéto pacienty bude starat specialista ve spolupráci se stomickou sestrou. A dneska už si nedovedeme představit, že by poradna nefungovala,“ uvedl přednosta Chirurgické kliniky FNO Petr Vávra.

Právě zkušenosti s ambulancí pro dospělé inspirovaly ostravský tým k vytvoření dětské poradny. „Nejmladší pacient má pět měsíců, nejstarší 16 let. Většinou jsou to děti operované u nás, ale máme v péči i děti, které operovali na jiných klinikách mimo náš region. V poradně garantujeme komplexní péči nejen o malé pacienty, ale i o jejich rodiče i prarodiče, kteří se často s touto situací špatně vyrovnávají“ uvedla stomická sestra Blanka Pupíková.

Dětská stomická poradna bude zatím otevřená jednou měsíčně, vždy první úterý v měsíci od 08:00 do 12:00 v budově polikliniky A ve třetím patře. Pokud by se ukázalo, že zájem o pomoc je vyšší, než nemocnice předpokládá, budou se ordinační hodiny upravovat.

3.9.2019

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv