Fakultní nemocnice (FN) v Plzni v březnu vypíše výběrové řízení na roky připravovanou stavbu chirurgického pavilonu v lochotínském areálu za 3,93 miliardy korun. Je to největší investice v dosavadní historii nemocnice, řekl ČTK její ředitel Václav Šimánek. O potřebě nového pavilonu, kam by se koncentrovaly všechny chirurgické obory se v Plzni hovoří řadu let. Stavbu vláda zařadila mezi své strategické investice.

„Plzeňská fakultní nemocnice splnila veškeré podmínky pro to, abychom mohli vyhlásit soutěž na zhotovitele. My jsme domluveni s managementem ministerstva zdravotnictví, že zahájíme tuto práci v březnu, tak jako ostatní fakultní nemocnice,“ řekl Šimánek. Výběrové řízení takto složité a rozsáhlé stavby se podle něj protáhne na několik měsíců. „Takto výrazná investice za 3,93 miliardy korun bude určitě lákavá pro zhotovitele. Soutěž takto velkého formátu bude minimálně tři čtvrtě roku od vypsání přes vypořádání veškerých dotazů a námitek,“ řekl.

Vláda zařadila stavbu na seznam strategických investic v roce 2015, tehdy se předpokládala cena kolem dvou miliard korun. S rostoucími cenami se zvedla na téměř dvojnásobek. Podle původních plánů měl nyní být pavilon na pozemku současného parkoviště naproti gynekologické klinice hotový a měl sloužit pacientům. Šimánek teď odhaduje, že po dokončení výběrového řízení potrvá stavba dvanáctipodlažního objektu s více než 400 lůžky minimálně tři roky, včetně vybavení a zařízení spíše čtyři roky.

„Je to jednoznačně největší investice v celé historie FN Plzeň. U strategických investic by měl platit 70 procent stát a 30 procent nemocnice, a na to jsme připraveni, na to máme prostředky,“ uvedl ředitel nemocnice, která má letos rozpočet asi 11 miliard korun, zhruba o půl miliardy víc než loni. Za projektovou dokumentaci FN dosud zaplatila kolem 80 milionů, včetně studie vynaložila do 100 milionů korun.

V pavilonu chirurgických oborů budou hlavní chirurgické obory, jako je chirurgie, ortopedie, neurochirurgie, urologie či klinika anestezie a intenzivní péče. Součástí bude také v přízemí umístěný centrální příjem pacientů a urgentní příjem s operačním sálem. V pavilonu bude operační trakt se šesti operačními sály a jeden neurochirurgický sál. V posledním podlaží na střeše bude heliport.

Kromě toho chce nemocnice také postavit infekční pavilon, kam se z borského areálu, vzdáleného přes město pět kilometrů, přestěhuje infekční, plicní a kožní oddělení. Do deseti let by tak chtěla FN dokončit přestěhování pracovišť z Bor do hlavního areálu na Lochotín.

 (ČTK)

3.3.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv