Před deseti lety, 27. června 2010, transplantovali lékaři z nemocnice Henri-Mondor na předměstí Paříže jako první na světě celý obličej včetně víček a slzovodů. Obličej tehdy pětatřicetiletého Jérôma Hamona byl znetvořen v důsledku genetické vady. Operace, kterou vedl chirurg Laurent Lantieri, trvala asi 12 hodin a podílela se na ní asi desítka lidí.

První celkovou transplantaci obličeje sice oznámili v dubnu 2010 lékaři z Barcelony, tým z francouzské nemocnice ale sdělil, že on jako první do ní zařadil i technicky velmi náročnou transplantaci víček a napojení slzovodů.

Hamonova operace byla zprvu považována za úspěšnou, což ale v roce 2015 změnila banální rýma. Hamon dostal antibiotika, která se nesnesla s jeho léky. V roce 2016 pak tělo začalo transplantovaný obličej odmítat. V létě 2017 byl Hamon hospitalizovaný a v listopadu mu lékaři museli transplantovaný obličej odebrat kvůli odumírajícím tkáním. Následující dva měsíce byl Hamon podle agentury AFP „bez obličeje“ na jednotce intenzivní péče. Lékaři mezitím hledali vhodného dárce. V lednu 2018 tak Hamon musel podstoupit druhou transplantaci obličeje.

Do historie transplantací obličeje se zapsal český plastický chirurg Bohdan Pomahač, který v březnu 2011 provedl se svým týmem první úplnou transplantaci obličeje v USA. Příjemcem byl pětadvacetiletý stavební dělník Dallas Wiens, který utrpěl vážné zranění při kontaktu s vedením elektrického proudu.

Zajímavostí je, že v roce 2011 kromě několika transplantací obličeje Pomahačův tým transplantoval v nemocnici v Bostonu obě ruce pětašedesátiletému Američanovi, který kvůli krevní infekci přišel o všechny končetiny.

Pomahač stál i u dalšího milníku v historii transplantací obličeje. Loni v červenci v nemocnici v americkém Bostonu transplantoval celý obličej černošskému pacientovi. Osmašedesátiletý Robert Chelsea, který utrpěl těžké poranění obličeje při požáru, se stal nejstarším člověkem, který takovou operaci podstoupil. Na zákroku, který trval 16 hodin, se podílelo více než 45 dalších lékařů, sester, anesteziologů a dalších odborníků. Pro bostonskou nemocnici, kde Pomahač působí, to byla v pořadí devátá takováto transplantace.

Vůbec první částečná transplantace obličej byla provedena v listopadu 2005 ve francouzském městě Amiens. Osmatřicetileté Isabelle Dinoireové byly tehdy transplantovány nos, ústa, brada a okolní tvář, které jí při bezvědomí, do kterého upadla po pokusu o sebevraždu požitím prášků, ukousl její pes. Pacientka získala část obličeje od ženy, která se podobně jako ona pokoušela zabít, což vedlo k odumření jejího mozku.

Celkem bylo dosud provedeno po celém světě přes 40 transplantací obličeje.

25.6.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv