Francouzský parlament bude od ledna projednávat návrh zákona, který zemi pravděpodobně o krok přiblíží k legalizaci eutanazie. Podle francouzského prezidenta Françoise Hollandea by měla nová legislativa umožnit vydatné a trvalé podávání utišujících prostředků až do smrti pacienta.
Kromě Belgie, Nizozemska a Švýcarska je ve světě jen málo zemí, které výslovně umožňují eutanazii nebo asistovanou sebevraždu, někdy nazývané zabíjení z milosti.
Hollande po představení navrhovaných opatření řekl, že stávající legislativa je příliš zaměřená na lékařovu úvahu a nebere v potaz přání pacienta.
„Ty návrhy se zaměřují na pacienty, jejichž utrpění by se mělo zabránit. Respektují jejich volbu a přání,“ řekl podle agentury Reuters Hollande. Ten už dříve při několika příležitostech veřejně hovořil o utrpění, které před svou smrtí prožívala jeho matka.
Před svým zvolením v roce 2012 Hollande slíbil zavést novelu odstraňující šedé zóny v nynějším zákoně o právech pacientů z roku 2005. Takzvaný Leonettiho zákon, jehož hlavním autorem byl poslanec Jean Leonetti, umožňuje nechat beznadějně nemocného člověka zemřít, ale pomoci mu zemřít, tedy eutanazii, stále zakazuje. Francouzské veřejné mínění přitom legalizaci eutanazie široce podporuje.
Hollande vysvětlil, že nové návrhy by vedly k tomu, že pokud by byl život pacienta v bezprostředním ohrožení, ale léčba by nebyla účinná nebo by pacientovi působila další utrpení, pak by bylo možné odpojit zařízení udržující člověka při životě. Pokud by o tom pacient nebyl schopen rozhodnout sám, lékař by – po poradě s kolegy – musel léčbu ukončit, protože by pacienta pouze uměle udržovala při životě.
Hollande dále řekl, že pokud pacient naznačí ještě před upadnutím do vážného stavu nebo během nemoci, jak by si přál zemřít, pak by lékaři měli tato přání vzít v úvahu. „Předběžné pokyny, jimiž si může každý vyhradit odmítnutí agresivní léčby vážné nemoci, by byly na základě těchto návrhů závazné,“ vysvětlil Hollande.
V České republice podobnou debatu oživil případ sestry rumburské nemocnice, které nyní hrozí doživotní trest vězení za vraždu šesti pacientů. V Česku se totiž eutanazie trestá jako vražda, asistovaná sebevražda je trestná pro asistujícího jako účast na sebevraždě.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček v srpnu řekl, že zastáncem eutanazie není. „Lidský život je posvátný a takto bychom k němu měli přistupovat a koneckonců je to i v programovém prohlášení vlády,“ upozornil tehdy ministr.
15.12.2014zdroj: ČTK