Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček očekává, že ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vládě v pondělí představí plán opatření pro případ zvyšování počtu nakažených koronavirem. Podle Hamáčka by lidé měli vědět, jaká opatření mohou očekávat, pokud se epidemie bude dál šířit. Vojtěch následně uvedl, že v pondělí představí systém tří pohotovostních stupňů opatření proti šíření nového koronaviru.
Hamáček také uvedl, že projekt chytré karantény pod ministerstvem zdravotnictví nefunguje tak, jak má. Jeho realizace by se proto mohla opět ujmout armáda. Vojtěch namítl, že elektronické komunikace už funguje, rezervy jsou ve fungování laboratoří, které by měly testovat vzorky potenciálně nakažených od pondělí do neděle. Podle Hamáčka by bylo možné zvážit, aby testování lidí platil stát.
„Očekávám, že (Vojtěch) na vládě představí nějaký český semafor, co se stane, pokud by se to zhoršovalo,“ uvedl Hamáček. Podle něj by opatření měla být předvídatelná a lidé by měli vědět, na co se mají připravit. „Musíme v pondělí říci, jak dál, a přestat řešit, co kdo kde řekl,“ uvedl vicepremiér. Reagoval tak na výtky premiéra Andreje Babiše, že svým doporučením opět nosit roušky zasahoval do Vojtěchových kompetencí. Hamáček také kvůli potížím ministerstva zdravotnictví s realizací projektu takzvané chytré karantény naznačil, že by se mohla vrátit pod armádu.
„Armáda to zvládala, a pokud se ukáže, že to ministerstvo zdravotnictví není schopné garantovat, vrátíme to armádě,“ uvedl Hamáček. Podmínkou ale je, že Vojtěch bude muset „přiznat, že mu to nejde“, a ministr obrany Lubomír Metnar se zpět vzetím chytré karantény pod armádu bude souhlasit. Podle poslankyně ODS Jany Černochové by měl mít chytrou karanténu na starosti někdo, „kdo umí velet a umí rozhodovat“.
K absenci ochranných pomůcek ve skladech Správy státních hmotných rezerv Hamáček uvedl, že ministerstvo vnitra si vytvořilo rezervu 67 milionů roušek nebo deseti milionů rukavic, což bude stačit na zhruba na šest týdnů. Do září má i podle Vojtěcha správa hmotných rezerv ochranné pomůcky ve skladech zajistit. „Kdybych se do toho nemontoval, tak jsme se dneska koukali na tu oběšenou myš ve Státních hmotných rezervách,“ řekl Hamáček.
Důvodem chybějících pomůcek ve státních skladech je podle vicepremiéra „skvělý zákon na zadávání veřejných zakázek, akorát podle něj nelze nic koupit“. Snaha o případné zjednodušení nákupů by podle vicepremiéra narazila na odpor protikorupčních organizací. „Kdokoli na ten zákon sáhne, tak je za korupčníka a lumpa,“ řekl Hamáček. Poslaneckou novelu, která by umožnila nakupovat ochranné prostředky proti koronaviru v případě nutnosti bez zadávacího řízení, vláda asi v pondělí odmítne. O obnovení stavu nouze, který by nákup pomůcek usnadnil, ale Hamáček usilovat nechce.
26.7.2020zdroj: ČTK